استاندار اصفهان، رقم بودجه بخش پژوهشی استان در سال 96 را حدود یکصد میلیارد تومان در بخش دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها اعلام کرد.

به گزارش مرور نیوز از اصفهان ، رسول زرگرپور عصر دیروزدر مراسم آغاز بکار دوازدهمین نمایشگاه 'پژوهش و فناوری استان اصفهان' در محل نمایشگاه های بین المللی اصفهان گفت: این رقم با توجه به افزایش بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها، تخمین زده شده است.

وی افزود: بر اساس بودجه پیش بینی شده سال 96، بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی شامل 2 درصد بودجه جاری و 2 درصد بودجه عمرانی می شود که نسبت به بودجه امسال (یک درصد بودجه جاری)، حدود پنج برابر خواهد شد.

زرگرپور خاطرنشان کرد: رقم بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی استان در سالجاری 980 میلیون تومان بود که با احتساب پنج برابر شدن، به حدود پنج میلیارد تومان در سال آینده می رسد.

استاندار اصفهان، رقم بودجه پژوهشی دانشگاه های استان در سالجاری را 87 میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: پیش بینی می شود این بودجه در سال آینده به حدود 95 میلیارد تومان افزایش یابد.

زرگرپور اضافه کرد: در مجموع، بودجه پژوهشی استان اصفهان در سال آینده حدود یکصد میلیارد تومان ارزیابی می شود که رقم قابل توجهی است و باید به بهترین شکل از آن استفاده شود.

وی استفاده درست از این بودجه را مشروط به این دانست که پایان نامه ها و رساله های دکترای دانشگاهی در زمینه حل مشکلات کشور بویژه استان از جمله آب، محیط زیست و امور اقتصادی باشد.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه مدیران نیز باید متعهد شوند که پژوهش ها را به کار گیرند، افزود: پژوهش ها باید کیفیت محور و هدفمند باشد نه کمیت محور.

زرگرپور به هفته پژوهش و فناوری نیز اشاره و اظهار کرد: یکی از اهداف نامگذاری این هفته، این است که مردم با پژوهش، اهمیت، جایگاه و ظرفیت های آن آشنا شوند.

وی، اصفهان را دومین استان دانشگاهی کشور با 160 مرکز آموزش عالی و 330 هزار دانشجو خواند و افزود: این استان جایگاه ویژه ای در صنایع برتر در زمینه های هسته ای، فولاد، هواپیماسازی، فضایی، پتروشیمی و دفاعی دارد.

استاندار اصفهان، هدف دیگر نامگذاری هفته پژوهش را ارائه گزارش عملکرد سال گذشته عنوان و تصریح کرد: سال گذشته باید یک درصد بودجه جاری دستگاه های اجرایی(منهای دستمزد کارکنان) برای پژوهش اختصاص می یافت.

زرگرپور این رقم را حدود 980 میلیون تومان اعلام و اضافه کرد: این اعتبار به یک میلیارد تومان نیز نمی رسد و پاسخگوی نیازهای استانی مانند اصفهان نیست.

به گفته وی، بودجه پژوهشی یکی از دستگاه های اجرایی مهم استان 32 میلیون تومان بود که حتی پول چایی هم نمی شود.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: 15 درصد بودجه دانشگاه های دولتی و 8 تا 10 درصد بودجه دانشگاه های غیردولتی نیز باید به پژوهش اختصاص یابد که این رقم شامل پایان نامه ها نیز هست.

دوازدهمین نمایشگاه 'پژوهش و فناوری استان اصفهان' با رویکرد پژوهش و اقتصاد مقاومتی عصر چهارشنبه در محل نمایشگاه های بین المللی اصفهان واقع در پل شهرستان گشایش یافت.

این نمایشگاه به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری با شعار 'پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی' به مدت سه روز تا 26 آذر امسال دایر خواهد بود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز