استاندار کرمان با تاکید اینکه دولت تدبیر و امید می کوشد دخالت در بخش خصوصی را کاهش داده و با حمایت از بخش غیر دولتی مسیر صادرات و تولید را تا حد توان افزایش دهد، گفت: دولت با گفتمان سازی در جهت حمایت از بخش خصوصی با کاهش دخالت ها است.

به گزارش مرورنیوز، علیرضا رزم حسینی پیش از ظهر چهارشنبه 14 مهرماه در ستاد پسته استان با حضور تشکل های اقتصادی با اشاره به تلاش های دولت برای رفع مشکلات پسته گفت: دولت یازدهم در نظر دارد وام های ارزی برای صادرات را با بهره کم توسط صندوق توسعه ملی در اختیار متقاضیان قرار دهد.

وی افزود: شرکت تعاونی پسته که در گذشته وجود داشته باید بتواند با ارائه راه حل ها و تلاش جهت از بین بردن مشکلات داخلی و خارجی، عدم هماهنگی بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان را از بین برده و بر تولید و قیمت گذاری و فروش نظارت داشته باشد.

استاندار کرمان با تاکید اینکه کرمان بزرگترین تولید کننده پسته کشور است و باید راه حل برون رفت از مشکل نقدینگی و تصمیم گیری نهایی در کمیته فنی و اقتصادی انجام پذیرد، یادآور شد: رقابت در بازار های جهانی نیازمند تصمیمات تخصصی است.

فرماندار رفسنجان نیز در این جلسه با اشاره به دلایل کاهش پسته در شهرستان رفسنجان به عنوان قطب تولید پسته استان اشاره کرد و گفت: مشکلات کم آبی در سال های اخیر بازار پسته را دچار بحران جدی نموده است.

حمید ملانوری با اشاره به تعرفه های گمرکی و مشکلات مالیاتی که کشاورزان و پسته داران با آن روبرو هستند، افزود: باید با دلال بازی و واسطه گری در خرید و فروش پسته از خرده مالکان مبارزه کرد ، تا قیمت پسته دچار نوسان نشود.

 

 رقابت پذیری در بازار پسته، راه حلی برای رفع مشکلات

در ادامه فرماندار سیرجان با اشاره به افزایش بهره وری و تعادل در کاشت، داشت و برداشت پسته در هکتار اشاره کرد و  بیان داشت: اینکه در جایی از هر هکتار 700 کیلوگرم پسته و در مزرعه ای از هر هکتار چندین تن برداشت می شود این خودش در نوسانات قیمت پسته اثر مستقیم دارد و راه حل آن افزایش بهره وری خواهد بود.

منصور مکی آبادی گفت: باید کشاورزان بخشی از درآمدهای برداشت پسته را در جهت ارتقای بهره وری و استفاده از سیستم های مکانیزه آبیاری و .. استفاده شود.

وی به وجود متولی واحد در بحث پسته اشاره کرد و افزود: ایجاد رقابت پذیری در بازار و حذف دلال از چرخه بازار می تواند یک راه حل برای این مشکلات باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز