مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از ممنوعیت فروش و نقل و انتقال اراضی کشاورزی بدون حق‌آبه خبر داد.

به گزارش مرورنیوز، مرادی حقیقی اظهار کرد: در واقع زمین کشاورزی بدون حق‌آبه و آب معنا ندارد و لذا فروش و نقل و انتقال آن بر خلاف قانون است.

وی با اشاره به ممنوعیت واگذاری جداگانه حق‌آبه اراضی کشاورزی ادامه داد: نقل و انتقال حقابه به استناد دستور‌العمل تعیین مصادیق تغییر کاربری، اراضی غیرمجاز و قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات به اراضی دیگر یا اراضی دیگر پلاک‌ها ممنوع و مصداق تغییر کاربری غیرمجاز است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از پیگیری قانونی این تخلفات از سوی امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد و اضافه کرد: در صورت اطلاع رسمی به امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی ، مراتب از طریق مراجع قضائی پیگیری می‌شود.

وی در توضیح این قانون و مصادیق تخلف آن تصریح کرد: به‌طور مثال برخی قنوات دارای پلاک مجزا هستند و در اسناد زراعی شماره پلاک قنات و یا حقابه قید نشده ولی عرفا اراضی زراعی دارای حقابه هستند لذا باید توجه داشت زمین کشاورزی بدون آب معنا و مفهومی ندارد.

مرادی‌حقیقی گفت: به استناد ماده 28 قانون توزیع عادلانه آب؛ هیچ‌کس حق ندارد هر میزان آبی را که اجازه مصرف آن را ندارد به مصرف دیگری جزء همان اراضی برساند.

این مقام مسوول یادآور شد: علاوه بر این هیچ‌کس حق انتقال حقابه و پروانه صادره را بدون اجازه وزارت نیرو به دیگری نخواهد داشت و نقل و انتقال زمین بدون حقابه خلاف قانون بوده و پیگرد قانونی دارد.

 مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بااشاره به  نحوه نقل و انتقال اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: به استناد تبصره ماده یک قانون تسهیل و تنظیم اسناد رسمی و ماده4 آئین‌نامه اجرائی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی، این دفاتر موظفند قبل ازتنظیم سند رسمی انتقال عین اراضی اعم از قطعی، شرطی، هبه، معاوضه، صلح ، وقف و یا وصیت از جهاد کشاورزی شهرستان خود استعلام بگیرند لذا تا قبل از پاسخ استعلام این دفاتر حق تنظیم سند را ندارند.

وی همچنین یادآور شد: در صورتی که در سند زمین میزان حق‌آبه نیز مشخص نشده باشد با توجه به اینکه کاربری زمین زراعی و کشاورزی است و اراضی کشاورزی با داشتن حقابه اراضی کشاورزی محسوب می‌شوند، آوردن قید "حق‌آبه طبق عرف محل" در سند تنظیمی جز در اراضی دیم‌زار الزامی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز