مدیرکل حج و زیارت لرستان گفت:پیش‌بینی می‌شود 30 هزار زائر لرستانی تا ایام اربعین حسینی امسال برای عتبات عالیات ثبت‌نام کند.

به گزارش مروز نیوز ، محمد خسروی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امسال با توجه به اینکه لرستان در شهرهای کربلا و نجف هتل دارد و سرویس‌دهندگان به زائرین نیز لرستانی هستند شاهد کاهش 18 درصدی هزینه‌ها نسبت به سال‌های قبل خواهیم بود.

وی ادامه داد: بر این اساس امسال استقبال زیادی از اعزام‌های استانی شده به گونه‌ای که روزانه بین 1 تا 4 کاروان به عتبات عالیات اعزام داریم.

خسروی گفت: چنانچه توسعه فرودگاه نیز اتمام شود ماهانه نیز یک پرواز از خرم‌آباد به سمت نجف خواهیم داشت.

مدیرکل حج و زیارت لرستان تصریح کرد: در 6 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد اعزام 2 برابری از استان به عتبات عالیات بودیم.

وی درخصوص اعزام زائرین اربعین امسال افزود: برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده و از 16 مرداد ماه گذشته تاکنون 4200 نفر در سامانه سما ثبت‌نام مقدماتی را انجام دادند و پیش‌بینی می‌شود تا ایام اربعین 30 هزار نفر ثبت‌نام و کارهای روادید را انجام دهند.

خسروی با اشاره به اینکه امسال در ستاد اربعین استان برنامه‌ریزی شده تا در استان‌های کربلا و نجف چندین مکان تجهیز شوند تا زائرین لرستانی اسکان یابند، اضافه کرد: همچنین در شهرستان مهران موکبی را برای لرستانی‌ها در نظر گرفته‌ایم.

وی بیان کرد: امسال با اداره پست لرستان تفاهم‌نامه‌ای منعقد که البته به عنوان طرح موفق در کشور نیز برگزیده شد و براساس این تفاهم‌نامه 16 دفتر پستی در استان برای مناطقی که فاقد دفتر حج و زیارت هستند دایر و کارهای ثبت‌نام متقاضیان را انجام می‌دهند.

مدیرکل حج و زیارت لرستان اضافه کرد: در لرستان 36 دفتر مجاز داریم که با احتساب 16 دفتر پستی مذکور، در 52 نقطه از استان کار ثبت‌نام زائرین عتبات عالیات انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار نیاز به دریافت دلار جهت روادید نیست بلکه افرادی که ثبت‌نام قطعی می‌کنند وجه به صورت ریالی از سوی بانک مرکزی با قیمت روز دلار محاسبه و به حساب سفارت عراق ریخته می‌شود، بیان کرد: هزینه ویزا 40 دلار، بیمه 25فرد اعزام شده هزار تومان و هزینه خدماتی که از ثبت‌نام قطعی تا تحویل مدارک انجام می‌شود 10 هزار تومان است و در مجموع 178 هزار تومان برای این سه مورد از سوی افراد هزینه می‌شود.

خسروی گفت: در کل هزینه اعزام کاروانی افراد به عتبات عالیات 893 هزار تومان و به مدت 8 روز است که زائرین 3 روز در نجف، 3 روز کربلا و یک روز کاظمین اسکان داده می‌شوند و اعزام زائر به سامرا به صورت سهمیه‌ای و قرعه‌کشی انجام می‌شود و فرد موظف است هزینه ایاب و ذهاب و امنیت را به سامرا را جداگانه پرداخت کند.

وی گفت: ویزای اربعین از اول صفر تا 4 روز بعد از اربعین اعتبار دارد و مرز خروجی لرستان نیز مهران است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز