مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد ضمن تشریح برنامه‌های هفته منابع طبیعی، از توزیع 300 هزار نهال در بین اقشار مختلف مردم به همین مناسبت خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، «محمدرضا آخوندی» بمناسبت فرارسیدن هفته منابع طبیعی که هر ساله از 15 تا 21 اسفند برگزار می‌شود، تصریح کرد: منابع طبیعی جزو انفال کشور است و هم‌اکنون بیش از 87 درصد از عرصه‌های طبیعی کشور را تشکیل می‌دهد.

وی در اهمیت این موضوع به تاریخچه بلند این دستگاه‌ اجرایی در کشورمان که وظیفه حفظ، احیاء، توسعه و بهره‌برداری اصولی از عرصه‌های منابع طبیعی را دارد، نیز اشاره کرد.

آخوندی در ادامه به تشریح روزشمار و برنامه‌های هفته منابع طبیعی امسال که با عنوان «همیار طبیعت باشیم» نام‌گذاری شده است، پرداخت و گفت: 15 اسفند به عنوان روز ملی درختکاری نامگذاری شده که در این روز در سراسر استان آیین ارزشمند درختکاری با حضور مسئولان برگزار می‌شود که امسال این آیین در مرکز استان در محل پارک بزرگ شاهدیه در مجاورت امامزاده سلطان به وسعت 67 هکتار انجام خواهد شد.

وی در همین رابطه به آغاز توزیع 300 هزار اصله نهال در بین اقشار مختلف مردم از 23 بهمن‌ماه خبر داد و با بیان این که این برنامه تا پایان هفته نیز ادامه خواهد داشت، گفت: کاج، سرو، سنجد تلخ و معمولی و اقاقیا، عمده گونه‌های توزیع شده در بین مردم برای اهتمام به امر درخت‌کاری است.

این مسئول از نام‌گذاری 16 اسفند به عنوان «فرهنگ منابع طبیعی، مسئولیت اجتماعی و رسانه» خبر داد و گفت: در این روز، جلسه شورای حفاظت استان به میزبانی اداره کل منابع طبیعی و تجلیل از اعضاء این شورا برگزار خواهد شد.

وی عناوین روز 17و 18 و 19 اسفند را به ترتیب «منابع طبیعی، جنگلبان، حفاظت و قانون»، «منابع طبیعی، سلامت اداری، آموزش و پژوهش» و «منابع طبیعی، بسیج سازندگی، همیاران طبیعت و جوامع محلی» ذکر کرد و افزود: در این ایام با همکاری بسیج سازندگی و سپاه الغدیر استان مراسم درختکاری در محل دهکده مقاومت یزد در مجاورت پارک کوهستان برگزار خواهد شد.

آخوندی عنوان روز 20 اسفند را هم «منابع طبیعی، آموزه‌های دینی، خیرین و سازمان‌های مردم نهاد» بیان کرد و گفت: آخرین روز این هفته یعنی 21 اسفندماه هم تحت عنوان «منابع طبیعی، مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، مشارکت مردم و اقتصاد مقاومتی» نامگذاری شده که در همین راستا نیز از سال گذشته شاهد اجرای طرح ملی حوزه آبخیز در 41 هزار و 600 هکتار از اراضی محدوده شهرستان اشکذر هستیم که امسال امور مربوط به انسجام سازمانی و توانمندسازی مردم محلی 12 روستای این طرح دنبال خواهد شد.

به گفته‌ی مدیر کل مناب طبیعی استان، یزد دارای 7.3 میلیون هکتار مساحت است که 4.4 میلیون هکتار آن را مراتع عمدتاً ضعیف و متوسط، 2.3 میلیون هکتار را اراضی بیابانی و 130 هزار هکتار را مناطق جنگلی طبیعی و دست‌کاشت تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به روند خشکسالی‌های متوالی طی 15 سال گذشته در استان و کاهش نزولات جوی در این مدت، اظهار کرد: متاسفانه مجموعه این عوامل موجب تاثیرات منفی بر مراتع استان شده و فشارهای زیادی را بر 500 هزار واحد دامی پروانه‌دار و فعال استان وارد کرده است.

آخوندی از شناسایی 13 کانون بحرانی به مساحت 530 هزار هکتار در استان خبر داد و تصریح کرد: 180 هکتار از این میزان را کانون‌های بحرانی حاد یا درجه یک، 350 هزار هکتار را کانون‌های درجه دو و مابقی جزو کانون‌های درجه سه هستند.

وی با بیان این که همانطور که از شعار امسال هفته منابع طبیعی برمی‌آید، رویکرد و سیاست سال‌های اخیر این دستگاه جلب مشارکت‌های مردمی در حوزه منابع طبیعی است، اظهار کرد: در همین راستا نیز از سال‌های پیش دو طرح بین‌المللی منارید و ترسیب کربن را به ترتیب در شهرستان‌های بهاباد و ابرکوه اجرایی کرده‌ایم که با توجه به موفقیت‌های حاصله، دیگر شهرستان‌های استان نیز از آن استقبال کرده‌اند و اکنون شاهد تعمیم طرح ترسیب کربن به شهرستان خاتم هستیم.

مدیر کل منابع طبیعی استان با تاکید بر این که در استان یزد مافیای زمین‌خواری نداریم، تصریح کرد: امسال 988 پرونده اعم از کیفری و حقوقی در محاکم قضایی استان مورد رسیدگی قرار گرفته که منجر به 526 هکتار خلع ید و 400 هکتار نیز قلع و قم به ارزش ریالی مجموعاً 420 میلیارد ریال شده است.

وی عمده پرونده‌های دخل و تصرف اراضی ملی در استان را غیرسازمان یافته و غیرعمد خواند و تاکید کرد: هر چند حجم پرونده‌های تشکیل شده در استان زیاد به نظر می‌رسد ولی عمدتاً از مساحت کمی برخوردار هستند و عمدتاً نیز مربوط به مناطق ییلاقی استان در شهرستان‌های تفت و مهریز هستند.

سرهنگ «مهدی توکلی» فرمانده یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد در ادامه این سخنان اظهار کرد: عمده تصرفات اراضی ملی در استان ناآگاهانه اتفاق افتاده است و غالباً نیز از طریق گزارش‌های مردمی شناسایی و مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که حفاظت از منابع طبیعی استان نیازمند 532 نفر محیط‌بان است، گفت: در حال حاضر این اقدام توسط 25 نفر در حال انجام است لذا به دلیل کمبود نیرو از 235 نفر از همیاران طبیعت نیز بهره گرفته‌ایم و علاوه بر پرونده‌های قضایی که منجر به رفع تصرف شده، از تصرف 1200 هکتار از اراضی ملی استان نیز جلوگیری شده است.

توکلی آتش‌سوزی‌های روی داده در اراضی منابع طبیعی استان را نیز با توجه به گزارش‌های به موقع مردمی ناچیز و سالانه کمتر از 10 هکتار ذکر کرد به نحوی که امسال تنها سه هکتار بوده است.

وی شماره تلفن‌های 1504 و 38261722 و 38247376 را آماده دریافت گزارش‌های مردمی در این حوزه به صورت شبانه‌روزی ذکر کرد.

«هدایت الله میرشمسی» معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان نیز در رابطه با موضوع کمربند سبز یزد اظهار کرد: این طرح از سال 79 آغاز شد و براساس آن، طرح باید در 3600 هکتار که دو هزار هکتار آن را فضای سبز زینتی تشکیل می‌داد اجرایی شود ولی به دلیل مشکلاتی که در اجرا ایجاد شد قسمت‌های زیادی از اراضی طرح در محدوده زمین‌های مسکن و شهرسازی قرار گرفت.

وی با اشاره به طرح مطالعاتی مجدد در رابطه با این طرح گفت: در طرح جدید 1200 هکتار در قالب 19 منطقه دیده شده که تاکنون بیش از 270 هکتار توسط منابع طبیعی و 100 هکتار نیز اط سوی شهرداری درختکاری شده است و مابقی طرح نیز در حال نهایی شدن برای اجراست.

وی در مورد آبیاری این طرح از محل پساب تصفیه‌خانه یزد نیز گفت: خط انتقال پساب به باغ‌شهر کوثر هنوز به بهره‌برداری نرسیده ولی در صورت تحقق 20 لیتر از این آب به آبیاری این کمربند اختصاص خواهد یافت.

میرشمسی بیابان‌زایی را هر نوع تخریب سرزمین و حتی برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی ذکر کرد و گفت: هر چند مراتع استان عمدتا ضعیف و متوسط هستند ولی با داشتن 720 گونه گیاهی که 200 گونه آن از گیاهان دارویی هستند و 10 درصد گونه‌های گیاهی کشور را شامل می‌شود، مراتع مطلوبی را داریم که باید از انها حفاظت شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز