مدیرکل مناطبع طبیعی استان ایلام گفت: طرح بزرگ جنگل‌کاری سیدالشهدا(ع) در طول مسیر 82 کیلومتری استان واسط و‌ شهر کوت تا مهران که 60 کیلومتر آن اجرا شده و در حال انجام است.

به گزارش مرور نیوز، رضا احمدی امروز در مراسم جشن درختکاری و آغاز فصل رویش گیاهان و درختان در دانشگاه ایلام اظهار داشت: شعار امسال ما "همیار طبیعت باشیم" است، ما در طول هفته پیشرو برنامه‌های مختلفی را با صنوف مختلف داریم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های مختلفی در طول این هفته اجرا می‌شود افزود: جلسات و دیدارهایی را با قضات، امامان جماعت، اصحاب قلم و رسانه، صدا و سیما، خانواده‌های شهدا و سازمان‌های مردم نهاد داریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام عنوان کرد: امروز روز تقدیر از افرادی است که با کمک خود ما را در راه حفاظت از منابع طبیعی و گسترش آن یاری کرده‌اید.

وی با بیان اینکه در قرآن کریم بارها به اهمیت درخت و کاشت و مزایای آن اشاره شده است و خداوند متعال بارها از انفال نام برده است، گفت: پیامبر اکرم (ص) نیز بر انفال تاکید داشتند و نایب برحق امام زمان حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر عزیزمان نیز به این امر توجه ویژه و همیشگی دارند.

احمدی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین چالش امروز منابع طبیعی تغییرات اقلیم و گرمایش جهان است، به طبع این رویداد سبب شیوع آتش سوزی، گرم شدن زمین و بلایای طبیعی مرتبط خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر تلاش نکنیم جنگل‌ها نابود می‌شوند، افزود: این اثرات پدیده ریزگردها در مناطق مختلف حاصل بیابان زایی است که باید جلوی بیان‌زایی گرفته شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام عنوان کرد: در استان ایلام پروژه احداث سازه‌های آبخیزداری برای جلوگیری از سیل را داریم که شامل سازه‌های کامیونی، سازه‌های ملاتی و پروژه‌های آبخیزداری است.

وی گفت: در مورد معضل گرد و غبار ما نیز کانون‌هایی و کمیته‌هایی تشکیل دادیم که سه نقطه کانون این بحران را شناسایی کرده‌ایم که هر سه در خاک عراق است.

احمدی خاطرنشان کرد: کانون بزرگ کانون استان واسط است که بزرگ‌ترین و نزدیک‌ترین کانون به ما است که با توجه به فاصله نزدیک و 70 کیلومتری به فاصله کمتر از دو ساعت وارد خاک ایلام می‌شود.

وی افزود: طرح عظیم جنگل کاری سیدالشهدا در طول مسیر 82 کیلومتری استان واسط و شهر کوت تا مهران که 60 کیلومتر آن اجرا شده و در حال انجام است، همچنین طرح عظیم جنگل کاری اربعین با مساحت 11 کیلومتر در حال اجرا است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام عنوان کرد: تفاهم نامه‌های عملیات سازی جنگل‌های آلوده با مشارکت مردم در سال 95 منعقد شده است.

وی گفت: همچنین در سال 95 در استان تولید چهار میلیون اصل نهال در راستای اقتصاد مقاومتی در راستای پروژه تهیه و تأمین نهال را داشته‌ایم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز