یک پژوهشگر تاریخ گفت: در زمینه تاریخ زنجان با خلاء بسیار مواجه هستیم، متاسفانه پژوهش جدیدی در زمینه تاریخ زنجان صورت نگرفته است و اگر هم باشد در مقایسه با سایر استان‌ها بسیار کم است.

به گزارش مرور نیوز، نسترن ریاسوند اظهار کرد: در زمینه تاریخ زنجان خلاء بسیاری داریم، متاسفانه پژوهش جدیدی در این زمینه صورت نگرفته است و اگر هم باشد در مقایسه با سایر استان‌ها بسیار کم است. ما منابع اصلی در اختیار داریم ولی متاسفانه جمع‌آوری و منبع‌شناسی نشده است که این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: ما نخست در این زمینه باید منبع‌شناسی مدون و حرفه‌ای داشته باشیم و سپس بر پایه این منابع تحقیقات جدید صورت گیرد، یک امر طبیعی است که ما وقتی با چنین خلای مواجه باشیم کم‌کم شخصیت‌های تاریخی‌مان و تاریخ‌مان گم خواهد شد که چه بسا در خیلی مواقع به دلیل ضعف در این بخش شاهد از بین رفتن بسیاری از این منابع تاریخی بودیم.

ریاسوند تصریح کرد: همایش زنجان در گذر تاریخ و همایش بزرگداشت صدرالدین زنجانی دو همایش علمی و پژوهشی در زمینه شناخت و معرفی تاریخ و رجال دوران تاریخی زنجان بود که شاهد برگزاری آن‌ها بودیم، اجرای هر برنامه‌ای با کم و کاستی‌هایی مواجه است که در امر برگزاری همایش صدرالدین زنجانی با کمبود امکاناتی مواجه بودیم که این در جای خود تاسف برانگیز است ولی جای بسی امیدواری است که هنوز در عرصه پژوهش تاریخی افرادی هستند که با وجود مشکلات و کمبودهای زیاد دغدغه شناخت هویت و فرهنگ استان را دارند و این‌گونه اقدام به برگزاری چنین همایش‌هایی می‌کنند.

وی یادآور شد: خوشبختانه ما امروز در سطح استان سازمان‌های مردم‌نهادی داریم که در ارتباط با تاریخ و فرهنگ زنجان مشغول به فعالیت هستند. انجمن زنان پژوهشگر تاریخ از جمله سازمان‌های مردم‌نهادی است که در ارتباط با تاریخ و هویت شناسی، فرهنگ و غیره مشغول به فعالیت است ولی در این بخش به دلیل نبود حامی مالی با مشکلات زیادی مواجه هستیم و در کنار آن گرفتار شدن در پیچ و خم بروکراسی اداری از جمله مشکلات عمده در این زمینه محسوب می‌شود که مقابل حرکت رو به رشد ما را می‌گیرد.
 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز