معاون شبکه بهداشت و درمان خرم‌دره گفت: انتقال مهارت‌های اولیه روان‌شناختی به آحاد مختلف جامعه از ضروریات است.

به گزارش مرورنیوز، منطقه زنجان، محمد کریمی پیش از ظهر امروز در جلسه کمیته سلامت روان شهرستان خرم‌دره با اشاره به اینکه همه ساله از ۲۴ تا 30 مهر با شروع هفته سلامت بهداشت روان برنامه‌های مختلفی در راستای آگاهی‌رسانی به افراد جامعه اجرا می‌شود، اظهار کرد: این آموزش‌ها در قشر‌های مختلف جامعه و سن‌های متفاوت در کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های ورزشی با اهداف آشناسازی مردم از سلامت روان در جامعه اجرا می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به شعار امسال هفته سلامت روان، عنوان کرد: شعار امسال با عنوان کرامت انسانی در سلامت روان‌؛ کمک‌های اولیه روان‌شناختی و سلامت روان برای همه، در نظر گرفته شده است.

این مسئول با بیان اینکه برای هر روز آیتم‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: 24 مهر با عنوان سلامت روان و حوادث و بلایا‌، 25 مهر سلامت روان و افراد آسیب‌پذیر، ۲۶ مهرماه همکاری بین‌بخشی در حفظ سلامت روان در حوادث٬ ۲۷ مهرماه نقش متخصصان در سلامت روان، ۲۸ مهرماه سلامت بهداشت روان دانش‌آموزان در حوادث و بحران‌، 29 مهرماه رسانه و سلامت روان در حوادث و بلایا تعیین شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اهمیت سلامت روان در کشور ما افزایش یافته است، تصریح کرد: به ازای هر 25 هزار نفر جمعیت باید یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی حضور داشته باشد هر چند کافی نیست و باید این تعداد افزایش یابد.

این مسئول اظهار کرد: تهدید سلامت روان می‌تواند نشات گرفته از مسائل مختلف از جمله مسائل اقتصادی، اجتماعی و حتی فراتر از داخل مرزها و به صورت بین المللی با مسائلی از قبیل جنگ باشد.

وی با بیان اینکه در حوادث و بلایا همواره باید آمادگی لازم در زمینه کمک‌های اولیه روان‌شناخی نیز وجود داشته باشد، تصریح کرد: اقشار آسیب‌پذیر باید همواره بیش از سایرین مدنظر باشند.

این مسئول با تاکید بر ضرورت انتقال مهارت‌های اولیه روان‌شناختی به آحاد مختلف جامعه، یادآور شد: انتقال این مهارت‌ها به افراد باعث می‌شود فرد در برابر بحران‌های روانی ایجاد شده عکس‌العمل مناسب را پیش بگیرد تا از لحاظ روحی متزلزل نشود.

معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرم‌دره خاطرنشان کرد: کرامت انسانی افراد در گرو این است که در بلایا و بحران‌ها مدیریت خوبی داشته باشیم که این امر نیز به نوبه خود مستلزم آموزش و همکاری همه جانبه است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز