معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: شرکت های تخصصی صادراتی برای مدیریت صادرات و ارتباط با تولیدکنندگان و خریداران خارجی در کشور و زنجان راه اندازی شود.

به گزارش مرور نیوز، فرامرز نیک سرشت روز یکشنبه در کارگروه توسعه صادرات استان زنجان افزود: یکی از نقاط ضعف بزرگ عرصه صادرات کشور و به تبع آن این استان ، نبود شرکت های تخصصی صادراتی است.
وی یادآورشد: به حتم تولیدکنندگان نمی توانند هم به خوبی به موضوع تولید رسیدگی کنند و هم پیگیری صادرات محصولات خود باشند.
نیک سرشت اظهار کرد: شرکت های تخصصی صادراتی به عنوان نهادهای واسطه ای باید حضور داشته باشند که با یک تیم تخصصی بازاریابی و شناسایی مشتریان بین المللی به صادرات محصول تولیدی بپردازند.
این مسئول خاطرنشان کرد: در یک نقطه باید خریداران بین المللی و تولیدکنندگان داخلی با یکدیگر هماهنگی و مرتبط شوند و ایجاد این هماهنگی و ارتباط مسئولیتی است که شرکت های تخصصی صادراتی بر عهده دارند.
نیک سرشت با تاکید بر راه اندازی این شرکت های تخصصی، ادامه داد: کمتر واحد تولیدی پیدا می شود که پس از دستیابی به بالاترین مرحله فرآوری محصول و تولید کیفیت، خواهان صادرات محصولات خود نباشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: در صورتی که این شرکت های تخصصی حضور داشته باشند، می توانند واسط تولیدکنندگان خوب شده و به همکاری با آنها بپردازند.
وی به مشکل صادرات کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص مالیات بر ارزش افزوده اشاره و خاطر نشان کرد: این مشکلات باید در سطح ملی و به مسئولان رده بالای کشور منتقل شود تا آنان نیز برای حل آنها دست به کار شوند.
مدیرکل گمرک استان زنجان هم در ادامه این جلسه از ثبت صادرات 47 میلیون دلاری کالا از گمرک این استان طی 2 ماهه نخست امسال خبر داد و این میزان صادرات را 71 درصد بیش از صادرات ثبت شده 2 ماه نخست سال گذشته اعلام کرد.
حمید احمدی افزود: طی این مدت واردات 49 میلیون دلاری از گمرک این استان ثبت شده است در حالی که این رقم در 2 ماهه نخست سال گذشته به 41 میلیون دلار می رسید.
احمدی اظهار کرد: اغلب کالاهای وارداتی این استان را مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید تشکیل می دهند.
وی اضافه کرد: 70 درصد واردات این استان را مواد اولیه سرب و روی شکل می دهند که نشان دهنده ظرفیت بالای صنعت فرآوری این خاک در زنجان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان هم در این جلسه گفت: در سال 95، برای نخستین بار در تجارت خارجی این استان میزان صادرات زنجان 7.3 درصد بیش از هدفگذاری انجام شده، محقق شد.
ناصر فغفوری یادآورشد: نزدیک 78 درصد کالاهای صادراتی این استان را محصولات حوزه صنعت و معدن تشکیل می دهند.
وی ابراز کرد: هم اکنون در این استان 81 واحد تولیدی فعالیت صادراتی دارند اما تعداد صادرکنندگان زنجان به 92 نفر می رسد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: طی سال گذشته تعداد واحدهای صادراتی این استان 14 مورد افزایش یافته است.
فغفوری خاطر نشان کرد: 80 درصد صادرات این استان محصول صادرات تولیدی 15 واحد صنعتی عمده است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان هم از ثبت صادرات 9 میلیون دلاری در سال 95 از سوی تعاونی این استان خبر داد و تعداد شرکت های تعاونی صادرکننده زنجان را سه شرکت اعلام کرد.
محمد رضا یوسفی از وجود مشکل در صدور مجوزهای لازم برای اشتغال اتباع خارجی در زنجان خبر داد و تاکید کرد: بر اساس قانون مجوز فعالیت کمتر از 50 تبعه در خود استان و بیش از آن باید در وزارتخانه صادر شود.
وی اضافه کرد: این در حالی است که با افزایش روز افزون تعداد سرمایه گذاران خارجی در این استان، تعداد کارگان و کارکنان خارجی هم در حال افزایش است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز