مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان گفت: امروز در جامعه بشری وجود زندان برای برقراری نظم و امنیت امری اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش مرور نیوز، «علاء‌الدین کریمی» در نشست خبری، اظهار کرد: برای برگشت مجدد زندانیان به آغوش گرم خانواده و جامعه، اصلاح و تربیت زندانیان بسیار مهم است.

وی با بیان این‌که مجرمان مرتبط با سرقت در رده بعدی آمار زندانیان استان قرار دارند، افزود: بیش از 14 درصد از محکومان نیز مربوط به مسائل مالی می‌شوند که به علت عدم توان مالی تا زمان پرداخت دیون خود در حبس به سر می‌برند.

این مسئول با اشاره به این‌که یکی از اصلی‌ترین وظایف این اداره‌کل تربیت و آموزش مجدد زندانیان برای حضور موثر و مفید در جامعه است، افزود: در همین راستا برنامه‌های آموزشی به طور مستمر در زندان‌ها برای همه افراد برگزار می‌شود؛ چراکه معتقدیم در بسیاری از موارد نداشتن مهارت و حرفه باعث بروز جرم از سوی این افراد می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته به 1001 نفر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارائه شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد 828 نفر در آزمون شرکت و کارت مهارت دریافت کرده‌اند که این قطعاً در آینده شغلی افراد تاثیرگذار خواهد بود.

این مسئول به شمار زندانیان زن استان نیز اشاره کرد و گفت: 3 درصد جمعیت زندانیان در استان را زنان تشکیل می‌دهند که جرائم مرتبط با مواد مخدر نیز در رأس جرم این افراد قرار دارد و این در شرایطی است که بیشتر زندانیان مرد و زن در استان تحصیلات زیر دیپلم دارند.

کریمی به فعالیت ستاد دیه در سال 95 تا رمضان امسال نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت 255 نفر زندانی مرتبط با جرایم مالی غیرعمد با مبلغ 148 میلیارد و 169 میلیون و 455 هزار و 494 ریال آزاد شده‌اند. همچنین 71 میلیارد و 555 میلیون و 822 هزار و 827 ریال نیز گذشت شکات را شاهد بودیم. البته وام بلاعوض نیز برای آزادی بخشی از زندانیان از سوی ستاد دیه پرداخت شده است.

وی به آزادی 23 نفر از طریق کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده از سوی برنامه‌سازان ماه‌عسل نیز اشاره کرد و گفت: 50 نفر نیز از طریق کمک خیران در جشن گلریزان آزاد شده و یا در حال آزادی هستند.

کریمی یادآور شد: در تلاش هستیم زندانی جرایم مالی غیرعمد در زندان‌های استان نداشته باشیم و در این رابطه همه تلاش خود را به کار بسته‌ایم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز