رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون فعلی بانکداری اسلامی مصوب سال 1362 است و با توجه به اینکه تصویب قانون جدید ضروری است، ما مصمم هستیم قانون جدید را تا پایان سال تصویب کنیم.

به گزارش مرورنیوز از ارومیه، محمدرضا پورابراهیمی جمعه شب در نشست اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با مسئولان استان و اعضای اتاق بازرگانی ارومیه که با حضور سعادت استاندار آذربایجان غربی برگزار شد، افزود: قانون پیشین بانکداری اسلامی مصوب سال 1362 است و تاکنون باید بارها اصلاح می شد ولی این امر محقق نشده و ما قصد داریم با همراهی دولت، قانون جدید را بررسی و تا پایان سال تصویب کنیم.

وی اضافه کرد: اصلاح این قانون دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی، دکتر روحانی رئیس جمهوری، مراجع عظام تقلید، فعالان اقتصادی و مردم است و سعی می کنیم این دغدغه ها را در قانون جدید جواب دهیم.

وی اظهار کرد: لایحه این قانون در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از تصویب در دولت، به مجلس می آید که امیدواریم دولت نیز در این خصوص اقدامات تسریعی لازم را انجام دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق یک بررسی، مشکل اصلی 85 درصد فعالان اقتصادی در کشور، نظام بانکی است، ادامه داد: یکی از مهمترین عوامل بهبود این وضعیت، تصویب و اجرای نظام بانکداری اسلامی با استفاده از تجربه های جهانی و نظرات کارشناسان است که باید در این خصوص اهتمام لازم صورت گیرد.

پورابراهیمی همچنین از تصویب کلیات طرح صندوق های مکانیزه فروش در راستای پرداخت واقعی مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و گفت: در صدد هستیم این طرح را نیز تا پایان سال در مجلس نهایی کنیم.

وی قانون های کار و تامین اجتماعی کشورمان را سخت گیرانه ترین قانون کار و تامین اجتماعی در دنیا عنوان کرد و افزود: این قوانین از عوامل مهم عدم اشتغال در کشور به شمار می روند که باید با کمک همه در راستای حل این مشکل اساسی بکوشیم.

وی با تاکید بر موفقیت برجام در بسیاری زمینه ها با وجود کارشکنی های آمریکا اضافه کرد: در حوزه افزایش ارتباط ارزی با دیگر کشورها و گشایش اعتبارها پس از برجام، نتایج خوبی به دست آمده است ولی می توانست بسیار بهتر از این ها باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در جنگ اقتصادی در دنیا باید قوانین مطابق نیز داشته باشیم که در این خصوص مشکلاتی وجود دارد ولی می توان آنها را رفع کرد.

در این جلسه بیش از 10 نفر از جمله استاندار آذربایجان غربی، نمایندگان استان، شهردار ارومیه و مسئولان استانی در خصوص مشکلات فراروی اقتصاد استان صحبت کردند.

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از روز چهارشنبه میهمان مسئولان آذربایجان غربی بودند و علاوه بر دیدار با مسئولان شهرستان خوی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، با مسئولان منطقه آزاد ماکو در روز پنجشنبه و سلماس در روز جمعه دیدار کرده و با مشکلات این شهرستان ها آشنا شدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز