مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از فعالیت 33 مرکز بدون مجوز و نظارت قانونی فروش آب در بندرعباس خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، امین قصمی روز چهارشنبه در نشستی بررسی کمی و کیفی آب شرب بندرعباس که با حضور نمایندگانی از وزارت نیرو و مدبرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان برگزار شد، اظهار داشت: این مراکز بدون داشتن مجوزهای قانونی آب را تصفیه کرده و به مردم می فروشند که این نشان از تقاضای بالای مردم برای استفاده از این نوع آب ها دارد.
وی تصریح کرد: میزان آب های بسته بندی که از مجاری مختلف وارد شهر بندرعباس می شود بسیار قابل توجه است و باید فکری به حال این مساله کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان تاکید کرد: باید آب های جاری از آب های زیر زمینی در تصفیه خانه ها جدا شوند و به صورت مجزا در اختیار مردم قرار گیرند.
قصمی بیان داشت: شرایط باید به گونه ای باشد که مردم نیازی به استفاده از این نوع آبها نداشته باشند که شرکت آبفا هرمزگان آمادگی لازم برای تحقق این مساله در صورت حمایت های لازم را دارد.
مساله استفاده مردم هرمزگان از آبهای بسته بندی و خرید آب از مراکز تصفیه آب دلایلی مختلفی دارد که مهمترین آن به گفته مردم اقصی این استان به ویژه بندرعباس وجود طعم و بو در آب شرب شهری است که همواره موجبات نارضایتی مردم را در کنار مشکل کمی آب فراهم آورده است.
ظاهرا بحران خشکسالی و کاهش نزولات جوی در هرمزگان تنها منجر به کمبود آب از نظر کمی نشده ، بلکه بر کیفیت آب نیز تاثیر گذاشته و موجب اعتراض مردم و بیان این مساله از تریبون نماز جمعه از سوی نماینده ولی فقیه در هرمزگان شده است.
آیت الله نعیم آبادی در خطبه های نماز جمعه در تیرماه امسال همواره به مقوله بی کیفیتی آب بندرعباس اشاره داشته و گفته آب از نظر بهداشتی سالم است اما از کیفیت خوبی برخوردار نیست و در برخی مناطق مزه خاک می دهد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به تغییرات ایجاد شده در طعم و مزه آب شرب شهر بندرعباس، گفت: این مساله ناشی از شکوفایی جلبک ها در سد استقلال میناب می باشد که به دلیل افزایش دما رخ داده است.
امین قصمی بیان داشت: طعم و مزه دار بودن آب شهر بندرعباس در فصل گرما اتفاق تازه ای نیست و هر ساله با آغاز این فصل بویژه با توجه به افزایش دما در تابستان ، این مساله شدت بیشتری می یابد.
وی ادامه داد: تغییر بوی آب شرب شبکه شهر بندرعباس ، بدلیل افزایش میزان مصرف آب در نتیجه گرمای بالای 40 درجه در فصل تابستان است که سبب شده بخش بیشتری از آب لایه میانی مخزن سد استقلال میناب مورد استفاده قرار گیرد.
قصمی افزود: چون تراکم و شکوفایی جلبک ها (بر اثر افزایش دما) در این لایه نسبت به سطح ابتدایی مخزن به مراتب بیشتر بوده، باعث افزایش طعم و بوی آب شده است.
وی تاکید کرد: حجم قابل توجهی از این جلبک ها در فرآیند تصفیه اولیه آب در تصفیه خانه میناب از آب جدا شده و بخش دیگر آن نیز در فرآیند تصفیه ثانویه آب در تصفیه خانه بندرعباس، حذف می شود اما این روند سبب حذف بوی ایجاد شده توسط جلبک ها نمی شود.
مدیرعامل آبفا هرمزگان گفت: به منظور کاهش و رفع طعم و بوی آب ، باید میزان بیشتری ازمنابع آب زیرزمینی (چاه ها) را جایگزین آب سد کنیم که هماهنگی های لازم در این خصوص با شرکت آب منطقه ای استان انجام شده است.
وی اضافه کرد: همچنین امسال با افزایش میزان مصرف آب از سوی مشترکین، ناگزیر بخش بیشتری از حجم آب سد وارد مدار شده و با توجه به امکانات تصفیه خانه آب بندرعباس، امکان ازن زنی همه حجم ورودی (از سد) وجود ندارد که تلاش می کنیم با رفع مشکل فنی این سیستم ، طعم و بوی آب را تا حد امکان کاهش دهیم.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: براساس پایش مستمر و بی وقفه از سوی کارشناسان شرکت آبفا هرمزگان، کیفیت آب آشامیدنی شبکه لوله کشی بندرعباس از سلامت کامل برخوردار بوده و این موضوع از سوی مراکز و مراجع بهداشتی استان (مرکز بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان) نیز مورد تایید است.
هرمزگان دارای جمعیتی افزون بر یک میلیون و 600 هزار نفر است که شرکت آب و فاضلاب این استان 37 شهر با جمعیتی حدود یک میلیون و 100هزار نفر را تحت پوشش خدمات خود دارد.
خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365حلقه چاه آب آشامیدنی، 18دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین30 تا 70 درصد شده است.
از 74 دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و 38 دشت ممنوعه بوده و مابقی دشت ها نیز شور است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز