رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به اهمیت بالای پروژه راه‌آهن قزوین - رشت - انزلی و ادامه آن تا آستارا گفت: راه‌اندازی این راه‌آهن، نوید‌بخش جهش اقتصادی بزرگ و خیره کننده برای استان است.

به گزارش مرور نیوز، کیوان محمدی در کمیته برنامه ریزی شهرستان ماسال افزود: رونق اقتصادی بسیار خوب حاصل از احداث راه‌آهن می‌تواند بخش اعظمی از مشکل بیکاری استان را برطرف، و مسیر جدید تجاری برای توسعه کشور ایجاد کند.
وی تصریح کرد: تاکیدی که رئیسان جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه برای راه‌اندازی این راه آهن دارند، نشان از اهمیت آن است.
پروژه راه آهن رشت - قزوین از سال 1386 آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه کار می شود. تکمیل پروژه راه آهن قزوین - رشت و فازهای بعدی آن، یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان گیلان است.
این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه 10 میلیون تن بار و سه میلیون مسافر را جابجا کند.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به روند توسعه شهرستان ماسال افزود: اگر بخواهیم وضعیت توسعه این شهرستان را نسبت به سایر شهرستان های استان مقایسه کنیم، دارای وضعیت نامطلوب‌ نبوده است .
وی اظهار کرد: آنهایی که اهل و ساکن ماسال هستند، می‌توانند به نیکی وضعیت فعلی را با دهه‌های گذشته مقایسه کنند که چه تغییرات اساسی روی داده است.
محمدی درباره اعتبارات پروژه‌ها گفت: اعتبارات بعضی از پروژه‌ها طی سالیان گذشته اندک و قطره‌چکانی بوده که اگر به همین روش پیش برود، شاید در یکصد سال آینده نیز امکان افتتاح آن وجود نداشته باشد.
وی اضافه کرد: در گذشته در استان به اشتباه و بدون آنکه تأمین اعتبار شود، کلنگ زنی برای احداث پروژه‌های مختلف بسیار زیاد صورت گرفت، به همین دلیل پروژه‌های نیمه تمام این استان نسبت به دیگر استان‌ها کشور بیشتر است و امروز با این وضعیت اقتصادی، سبب ایجاد انتظاراتی در جامعه شده‌ایم که نمی‌توانیم این پروژه‌ها را با بودجه استانی به اتمام برسانیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال 95، جمعیت شهرستان ماسال نسبت به استان دو دهم درصد است، افزود: بودجه‌ای که به این شهرستان در سالجاری اختصاص داده می‌شود، سه و سه دهم بودجه استان است.
محمدی بر توزیع اعتبارات منطبق با واقعیت‌ها تأکید و تصریح کرد: مدیران باید این فرهنگ را به مردم انتقال دهند که ما امکان حل همه مشکلات را نداریم.
وی بیان کرد: باید با شیب ملایم و با شاخص‌هایی که هر روز ارتقاء و بهبود می‌یابد، پیش رفت نه آنکه انتظار داشته باشیم که به طور دفعی درآمدها چند برابر بشود.
وی خاطرنشان کرد: توزیع اعتبارات براساس شاخص محرومیت و جمعیت، مصوب مجلس شورای اسلامی است و ما به عنوان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکلف به اجرای قانون هستیم حتی اگر نظر مخالف داشته باشیم.
به گزارش مرور نیوز، شهرستان ماسال با دو بخش مرکزی و شاندرمن در 45 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده و شرایط طبیعی و بکری مانند جنگل های انبوه و چشم اندازی منحصر بفرد دارد که همه ساله بویژه در ایام تعطیلات، گردشگران بسیار زیادی را جذب می کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز