مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: میزان تولید سالانه شیر در سطح استان 316 هزار و 198 تن است که در این بخش تقریبا در رده‌های خوب کشوری قرار گرفته ایم.

به گزارش مرور نیوز، محمود نعمتی در پنجاه و سومین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که در محل مجتمع کشت و صنعت زرین خوشه اراک تشکیل شد، افزود: 1328 واحد گاوداری سنتی و صنعتی در استان مرکزی به تولید شیر مشغول هستند و در 51 ایستگاه شیر جمع‌آوری شده به سمت مراکز مصرف توزیع می‌شود.

وی بیان کرد: در استان مرکزی روزانه 850 تن شیر از 167 هزار و 500 راس دام شیری تولید می‌شود. بخشی از شیر تولیدی در استان به مصرف داخلی استان می‌رسد و مابقی به استان‌های همجوار صادر می‌شود، اما کارخانه‌های تولید شیر استان از شیر تولیدی استان‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند.

نعمتی افزود: مجتمع زرین خوشه اراک با توجه به قابلیت‌های خود قصد توسعه و افزایش ظرفیت تولیدی از 45 تن به 100 تن شیر در روز تا سال 1400 را دارد. تولید روزانه این شرکت 20 تن شیر بود که طی سال‌های اخیر به 45 تن افزایش یافته بود.

وی افزود: برای این درخواست که کلیات آن به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی استان رسیده است، مقرر شد که دستگاه‌ها به خصوص جهاد کشاورزی استان نسبت به صدور مجوز اقدام کند و شرکت توزیع برق و آب منطقه‌ای زیرساخت‌های لازم را انجام دهند.

نعمتی بیان کرد: بانک کشاروزی نیز اعلام آمادگی کرده است که نسبت به تامین منابع مالی موردنیاز برای توسعه شرکت از محل اعتبارات داخلی بانک یا صندوق توسعه ملی اقدام کند.

به گزارش ایسنا؛ مدیر مجموعه کشت و صنعت زرین خوشه اراک نیز گفت: طی چهار سال گذشته تولید 13 تن شیر در روز به بیش از 45 تن و تعداد کل گله دام شیری از 1100 راس به 2700 راس افزایش یافت.

مشیدی افزود: با مساعدت سازمان جهاد کشاورزی استان ظرفیت تولیدی در بخش کشاورزی این شرکت را با الگوهای نوین آبیاری از 400 هکتار سطح زیر کشت به 700 هکتار و تولید پنج هزار تن محصولات کشاورزی در سال را به بیش از 14 هزار تن در سال افزایش دادیم.

وی اضافه کرد: با مساعدت شرکت‌های خدمات رسان آب و برق 17 حلقه چاه و حدود پنج ایستگاه پمپاژ در مجموعه دامپروری تامین شده است. این شرکت به بانک‌ها بدهی نداشته و قابلیت افزایش ظرفیت را دارد.

مشیدی گفت: ظرفیت تولیدی این شرکت طی چهار سال به دو برابر افزایش یافته و در صورت تداوم مساعدت‌های استان در سال 1400 جشن صد تن شیر در روز در این شرکت برپا می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز