معاون فنی طرح توسعه کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به مصرف سرانه دانه های روغنی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: مصرف سرانه دانه های روغنی 19 کیلو گرم است.

به گزارش مرور نیوز، رمضانعلی حاجیلری ظهر چهارشنبه در همایش کشت دانه های روغنی گفت: در دهه 70 کشت دانه های روغنی به اجرا در آمد تا در کشور به خود اتکایی برسیم و در این طرح مقرر بود، تا 73 درصد در تولید دانه‌های روغنی و 53 درصد در تولید کنجاله‌ها خودکفا شویم.

وی اظهار کرد: در سال های گذشته سطح کشت دانه های روغنی در برخی از استان ها چند برابر شده است.

معاون فنی طرح توسعه کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به مصرف سرانه دانه های روغنی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: مصرف سرانه دانه های روغنی 19 کیلو گرم و مصرف سرانه مصرف دانه های روغنی در دنیا 12 کیلو گرم است و باید مااین عدد برسیم.

وی افزود:۵.۳ میلیون تن ظرفیت روغن کشی است و واردات روغن خام یک میلیون و 300 هزار تن است و باید جلوی واردات روغن خام گرفته شود.

معاون فنی طرح توسعه کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سالانه در کشور نیاز به ۳.۵ میلیون تن کنجاله است و محصول کلزا پایداری تولید گندم را تضمین می‌کند و این محصول در همه مناطق کشور قابل کشت و تولید بوده است.

حاجیلری افزود: اتحادیه اروپا ۶.۸ میلیون هکتار از اراضی خود را به کشت کلزا اختصاص داده و نسبت کشت کلزا به غلات پاییزی در ایران ۰.۰۷ درصد است.

معاون فنی طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: طی سال گذشته ابلاغیه برای کشت کلزا در کشور 196 هزار و 100 هکتار بوده و سال گذشته در کشور 180 هزار هکتار زیر کشت این محصول رفته و سال گذشته یک هزار و 450 تن بذر تولید کلزا در کشور تامین شد.

وی افزود: حق بیمه کشاورزان نیز در این بخش سال گذشته به صورت رایگان پرداخت شد ولی امسال این طور نیست.

معاون فنی طرح توسعه کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: توزیع 9 هزار و 900 لیتر علف‌کش در راستای حمایت از کشاورزان برای تولید کلزا انجام شده و 125 دستگاه هد برداشت با 40 درصد یارانه نیز در بین کشاورزان برای تولید کلزا توزیع شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز