معاون فرهنگی آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: مبلغین به روش‌های تبلیغ در قرآن کریم توجه داشته باشند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان، حجت‌الاسلام مصائبی اظهار داشت: توجه به مفاهیم تبلیغی باید مورد توجه جدی مبلغین استان قرار داشته باشد.

وی به مواردی که باید در تبلیغ مورد توجه باشد اشاره کرد و افزود: احترام به اعتقادات مخاطبان یکی از موارد مهم در کار مبلغین است.

معاون فرهنگی آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان داشتن سعه صدر را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: داشتن سعه‌ صدر برای فعالیت مناسب یک مبلغ ضروری است.

وی با بیان اینکه باید به همه عوامل تاثیرگذار در کار تبلیغ دین اهمیت داد، افزود: استفاده از عواطف یکی از عوامل مهم در فعالیت تبلیغی مبلغان است.

مصائبی با تاکید بر توجه مبلغین به روش‌های تبلیغی قرآن کریم اظهار داشت: توجه به رهنمودهای قرآن کریم بسیار راهگشا است.

معاون فرهنگی آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان با بیان اینکه باید از مخاطبین پرسش شود، افزود: پرسش بدیهیات از مخاطب یکی از موارد مهم ارتباطی و تاثیرگذاری کار مبلغان است.

نقل سرنوشت شوم فاسقان را از دیگر موارد مهم عنوان کرد و گفت: نقل سرنوشت شوم فاسقان می‌تواند یکی از محورهای مهم در فعالیت مبلغان باشد.

مصائبی استفاده از تمثیل را از دیگر روش‌های مهم در کار مبلغان عنوان کرد و اظهار داشت: طرح سئوال و جواب و در نظر گرفتن درک مخاطب باید مورد توجه مبلغان باشد.

معاون فرهنگی آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان با بیان اینکه باید میزان درک مخاطب را در زمان تبلیغ مورد توجه قرار داد، خاطرنشان کرد: با توجه به میزان درک مخاطب باید سخن گفت.

تناسب زمان را نیز یکی از مسائل مهم تبلیغی دانست و یادآور شد: چینش مستمعین و پرهیز از بازی با کلمات مورد توجه جدی قرار گیرد.

مصائبی تبیین موضوع امامت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در فعالیت کاری مبلغین توجه به این موضوع است.

معاون فرهنگی آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان به اهمیت تبیین ولایت ‌فقیه در جامعه اشاره کرد و گفت: تبیین ولایت ‌فقیه در سطح جامعه و نقش ولایت در مدیریت بحران مورد توجه مبلغین باشد.

مصائبی جنگ نرم دشمن را یادآور شد و تاکید کرد: تبیین جنگ‌ نرم و راه‌های مقابله با آن یکی از اهداف مهم جاری مبلغین است.

معاون فرهنگی آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان ترویج سبک زندگی اسلامی را خواستار شد و گفت: باید نسبت به این موضوع اهتمام جدی صورت گیرد.

مصائبی حفظ و احیای ارزش‌ها و سنت‌های حسنه اسلامی را خاطرنشان کرد و یادآور شد: حفظ و احیای ارزش‌های اسلامی باید مورد تاکید مبلغین باشد.

وی به جایگاه قرآن کریم اشاره و خاطرنشان کرد: استفاده از قرآن و ورود این کتاب آسمانی در زندگی اجتماعی مردم باید توسط علما و مبلغین دین مورد اهتمام جدی قرار داشته باشد.

 

مبلغ باید سعه صدر داشته باشند

معاون فرهنگی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: در تبلیغ باید به اعتقادات مخاطبین احترام گذاشت و سعه صدر داشت تا موفق شد.

مصائبی افزود: باید در تبلیغات، اسلام را آنگونه که هست به جهان معرفی کرد که متأسفانه در برخی موارد اینگونه نیست.

وی  با تأکید بر اینکه مبلغ باید فردی کارآزموده و توانمند بوده و دوره‌های خطابه را به‌خوبی فرا گرفته باشد تا در کار خود موفق باشد ادامه داد: گفتارها باید نرم و آمیخته به لطف و زیبایی باشد تا مردم به مساجد و اماکن مذهبی جلب و جذب شوند و حرف‌هایی که زده می‌شود باید سند دار باشد.

معاون فرهنگی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان با اشاره به روش‌های تبلیغ در قرآن افزود: در تبلیغ باید مواردی از قبیل احترام به اعتقادات مخاطبیان، داشتن سعه‌صدر، استفاده از عواطف، پرسش بدیهیات از مخاطب، نقل سرنوشت شوم فاسقان، طرح سئوال و جواب، استفاده از تمثیل، تنوع مطالب و میزان درک مخاطب مورد توجه قرار گیرد.

مصائبی با یادآوری اینکه در تبلیغ باید میزان درک مخاطب، تناسب زمان، چینش مستمعین، موضوع خطابه، چینش مطالب، پرهیز از بازی با کلمات و طولانی کردن منبر نیز مورد اهتمام مبلغین باشد افزود: تبیین موضوع امامت، تبیین ولایت‌فقیه جامعیت و نقش ولایت در مدیریت بحران، تبیین جنگ‌نرم و راه‌های مقابله با آن،‌ تبیین پیشگیری از مصرف موادمخدر، ترویج سبک زندگی اسلامی، احیای ارزش‌ها و سنت‌های حسنه اسلامی، استفاده از قرآن و ورود این کتاب آسمانی در زندگی جزو مواردی است که پیشنهاد می‌کنیم علما و مبلغین دین بر روی منبر نسبت انجام آن اهتمام ورزند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز