مدیرکل حمل ونقل وپایانه های استان زنجان گفت:آزادراه زنجان- قزوین پرترددترین محور استان زنجان است.

به گزارش مرورنیوز به نقل از حمل و نقل و پایانه های استان زنجان، ایرج دست نشان افزود: با توجه به آمار موجود، تعداد تردد در آزادراه‌های استان زنجان که شامل مسیر رفت و برگشت آزادراه زنجان ـ قزوین و آزادراه زنجان ـ تبریز می‌شود، در مجموع چهار میلیون و ۴۸۷ هزار و ۱۸۸ تردد است که حدود ۴۹ درصد از کل ترددها در محورهای استان را دربرمی‌گیرد.

وی ادامه داد: میانگین سرعت متوسط در کل محورهای استان برابر با ۸۱ کیلومتر بر ساعت بوده است. محورهای آزادراه قزوین ـ زنجان و آزادراه زنجان ـ تبریز (ماه‌نشان ـ سرچم) با سرعت متوسط ۹۶ و ۹۵ کیلومتر بر ساعت دارای بیشترین سرعت متوسط در محورهای مواصلاتی استان بوده‌اند. محورهای دندی ـ زنجان و سلطانیه ـ زنجان با سرعت متوسط ۵۲ و ۴۷ کیلومتر بر ساعت کم‌ترین سرعت متوسط را داشته‌اند.

دست نشان با اشاره به میانگین نرخ جریان تردد وسایل نقلیه در محورهای استان در این مدت، تصریح کرد: میانگین نرخ جریان تردد وسایل نقلیه در محورهای استان در این مدت، ۲۲۵ وسیله نقلیه در هر ساعت بوده است. میانگین کشوری این نرخ در این مدت ۳۲۷ وسیله نقلیه است و استان زنجان در خصوص نرخ جریان تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی، رتبه ۱۸ را در کشور دارا است. بیشترین نرخ جریان تردد در آزادراه زنجان ـ قزوین (خروجی استان) با ۶۰۲ تردد در ساعت و کم‌ترین نرخ تردد در محور گرماب ـ زرینه‌رود با ۲۴ تردد در ساعت صورت گرفته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان، نرخ جریان تردد وسایل نقلیه سنگین در کل محورهای مواصلاتی استان زنجان در این مدت ۴۹ وسیله نقلیه سنگین در ساعت اعلام و اظهار کرد: در حالی که میانگین کشوری این نرخ ۵۱ وسیله نقلیه سنگین بوده و استان زنجان رتبه ۱۲ را در کشور دارا است.

دست نشان ادامه داد: میانگین سرعت متوسط در کل محورهای استان برابر با ۸۱ کیلومتر بر ساعت بوده است. محورهای آزادراه قزوین ـ زنجان و آزادراه زنجان ـ تبریز (ماه‌نشان ـ سرچم) با سرعت متوسط ۹۶ و ۹۵ کیلومتر بر ساعت دارای بیشترین سرعت متوسط در محورهای مواصلاتی استان بوده‌اند. محورهای دندی ـ زنجان و سلطانیه ـ زنجان با سرعت متوسط ۵۲ و ۴۷ کیلومتر بر ساعت کمترین سرعت متوسط را داشته‌اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان بیان کرد: با توجه به آمار موجود، تعداد تردد در آزادراه‌های استان زنجان که شامل مسیر رفت و برگشت آزادراه زنجان ـ قزوین و آزادراه زنجان ـ تبریز می‌شود جمعا چهار میلیون و ۴۸۷ هزار و ۱۸۸ تردد است که حدود ۴۹ درصد از کل ترددها در محورهای استان است.

دست‌نشان در خصوص درصد تخلفات سرعت غیرمجاز و فاصله طولی غیرمجاز ازدیدگاه آماری گفت: از کل ترددهای صورت گرفته در جاده‌های استان در مهر گذشته از دیدگاه آماری ۸ درصد با تخلف سرعت غیرمجاز، یک درصد سبقت غیرمجاز و ۱۲ درصد با فاصله طولی غیرمجاز همراه بوده است. همچنین ساعت اوج ترافیک در مجموع محورهای استان بین ساعات ۱۷ تا ۱۹ است و اوج تخلف سرعت غیرمجاز نیز در ساعات بعد از نیمه‌شب تا ۵ صبح اتفاق می‌افتد.

وی تاکید کرد: کنترل موثر محورهای مواصلاتی در ساعات اوج ترافیک و ساعات اوج تخلف در محورها سبب کاهش ریسک وقوع تصادفات در محورهای مواصلاتی خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز