مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: درمان‌های غیرمجاز و خوددرمانی‌ها باید از جامعه دامی حذف شوند.

به‌گزارش مرور نیوز، محسن شانقی ظهر امروز در مراسم تجلیل از فعالان حوزه دامپزشکی استان مرکزی‌که به مناسبت روز دامپزشکی برگزار شد با اشاره به‌اهمیت فعالیت وحرفه دامپزشکی اظهار داشت: امنیت غذایی وبهداشتی جامعه در گرو فعالیت حوزه دامپزشکی است که اخیرا با تغییرات شدید آب‌وهوایی هر ساله شاهد بروز بیماری‌های هستیم و مجموعه دامپزشکی باید به دنبال راهکارهای عملی و علمی برای مقابله با آنها باشد.

وی افزود: مجموعه دامپزشکی در عرصه تولید غذای سالم و بهداشتی نقش بسیار موثری دارد و اصلی‌ترین هدف این مجموعه دستیابی به تولید پایدار و قابل رقابت است که مورد استفاده قرار گیرد زیرا معتقدیم که محصولات تولیدی باید مورد رضایت باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: همه ما باید بکوشیم تا در راستای تولید پایدار گامی موثر برداریم و سیاست‌هایمان را با محوریت در برگیری تولید پایدار تدوین کنیم، کالاهای تولیدی به لحاظ فرهنگی باید پاسخگوی مطالبت مردمی و دارای استانداردهای بین‌المللی باشد که بتوانیم آن را یک کالای قابل رقابت تلقی کنیم.

شانقی بیان کرد: دستیابی به تولیدی پایدار و اقتصادی نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارآمد است که در این زمینه نقش دامپزشکی به‌عنوان یک ارگان ناظر با عملکردی پیشگیرانه بسیار مهم است زیرا هر محصولی که بخواهد جنبه صادراتی داشته باشد ملزم به اخذ تاییدیه دامپزشکی است.

وی ادامه داد: امسال با عنوان سال اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شده که به این سبب باید به سمت‌وسوی اقتصاد پایدار برویم و کالایی تولید کنیم که قابلیت عرضه و صادرات را داشته باشد، باید به یاد داشته باشیم که بهداشت عمومی و سلامت مردم در زمینه‌هایی اعم از بروز بیماری‌های مشترک دام و انسان که سالانه خسارات بسیاری برجا می‌گذارد در گرو فعالیت دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اهمیت بسیار بالای فعالیت مجموعه دامپزشکی‌ در طرح تحول سلامت برای مجموعه دامپزشکی نقش و جایگاهی تعیین نشده و این در حالی است که این مجموعه نقشی بسیار اساسی در تضمین و تعیین سلامت عمومی در عرصه غذای دامی جامعه و سایر زمینه‌ها دارد.

شانقی با بیان اینکه اجرای ماده دو قانون مربوط به دامپزشکی باید به نحو احسن به اجرا برسد و ما باید با همکاری بکوشیم تا روند درمان‌های غیر مجاز و خوددرمانی را از بنیان حذف کنیم تا فعالیت این حوزه به بهترین‌ نحو به انجام برسد، افزود: از جمله مخاطراتی که سال گذشته با آن مواجه شدیم پیدایش آنفلوآنزا فوق‌حاد پرندگان با سویه جدید بود که توسط پرندگان مهاجر به استان مرکزی وارد شد و همزمان چند استان دیگر هم در سطح کشور به این واقعه دچار شدند، متاسفانه سال گذشته تعداد 16 واحد مرغداری و 6 روستا از توابع استان مرکزی با این بیماری درگیر شدند و مسئولان اجرائی استان مرکزی در راستای از بین بردن بیماری نهایت همکاری را داشتند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: سال گذشته در زمان بروز بیماری آنفلوآنزا فوق‌حاد پرندگان تالاب میقان اراک سنگین‌ترین حجم را به لحاظ تعداد تلفات پرندگان داشت اما با مدیریت جدی توانستیم که با این معضل مقابله کنیم.

شانقی بیان کرد: یکی دیگر از معضلاتی که در حوزه دامی استان مرکزی ظاهر شده بروز بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بود که با کمک استانداری مرکزی، قرارگاه پدافند غیرعامل و شهرداری توانستیم تمامی واحدهای کشتارگاه را به سیستم سرمایشی مجهز کنیم تا در مقابل این بیماری ایمن‌سازی انجام شود که این اقدام خواسته 10 ساله مجموعه دامپزشکی بود تا بتوانیم با کامل‌ترین تجهیزات سلامت گوشت مصرفی شهروندان را تامین کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز