مسئول پژوهش اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ارزش تاریخی مجسمه داخل تابوت کشف شده از منطقه طارم، پس از باز شدن درب آن مشخص می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، یک تابوت تقلبی سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان از قاچاقچیان اشیای تاریخی و فرهنگی در حالی کشف و ضبط شد که درون آن یک مجسمه فلزی قرار دارد و از سوراخ‌های روی آن قابل رویت است.

در واقع در پی اخبار واصله مبنی بر وجود شیئی تاریخی در شهرستان طارم و نگه‌داری آن توسط قاچاقچیان سابقه‌دار، یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان زنجان طی عملیاتی ضربتی، اقدام به دستگیری 6 نفر از قاچاقچیان این منطقه کردند.

مسئول پژوهش اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در این‌باره ادامه داد نقوش و خطوط و متن روی تابوت که به خط میخی فارسی باستان است، خیلی خوب کپی شده و جنس تابوت نیز از سفال است. هم‌چنین از سوراخ‌های موجود بر روی تابوت، مجسمه فلزی درون آن قابل روایت است.

«ابوالفضل عالی» اظهار کرد: به‌علت بسته بودن درب تابوت نمی‌توان در خصوص این مجسمه و اصل یا تقلبی بودن آن نظر قطعی داد و برای تعیین دقیق ارزش تاریخی مجسمه باید تا باز شدن درب صبر کنیم.

وی با اشاره به این‌که نمادهایی مثل بزهای نشسته روبه‌روی هم، آتش‌دان و گل‌های لوتوس از نقوش روی این تابوت است، تاکید کرد: تلاش شده است که این تابوت را با کپی نمادها و خط میخی فارسی باستان، متعلق به دوره هخامنشی نشان دهند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز