معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر اصفهان گفت: در 6 ماهه نخست امسال ۱۷ کاروان متشکل از ۴۵ پزشک به روستاهای محروم استان اصفهان اعزام و به ۲ هزار و ۲۰۰ نفر خدمات درمانی ارائه شد.

به گزارش مرور نیوز از اصفهان، سلیمی با بیان اینکه پروژه کاروان سلامت ترکیبی از پروژه‌های حمایتی، معیشتی، درمانی و آموزشی است، تصریح کرد: این کاروان برای نخستین بار در سال 79 توسط هلال احمر استان اصفهان پیشنهاد و در روستای محمدیه شهرستان شهرضا اجرا شد.

وی با بیان اینکه کاروان سلامت متشکل از پزشک، پرستار، فیزیولوژیست، مشاور ، حقوقدان، دامپزشک و غیره است، خاطرنشان کرد: در همین راستا این پروژه به عنوان پروژه برتر کشور معرفی و در بقیه استان‌های کشور هم اجرا شد.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر اصفهان با اشاره به مراحل اعزام کاروان‌های سلامت بیان کرد: مرحله نخست شامل نیازسنجی و تعیین کردن روستاهای هدف توسط داوطلبان و هلال احمر، مشخص کردن جمعیت هدف، تفکیک گروه‌های سنی، تعیین نیازها و اولویت‌بندی و مرحله دوم برنامه‌ریزی و سازماندهی جهت تامین خودروهای مورد نیاز از جمله آمبولانس، اتوبوس بیمارستانی، خودروی حمل دارو، وانت جهت حمل تجهیزات درمانی و بسته‌های اهدائی خیران و تامین خودروهای ویژه مناطق صعب العبور است.

سلیمی با اشاره به نحوه اجرای کاروان سلامت افزود: پزشکان داوطلب بر اساس تخصص در قالب اکیپ‌های درمانی ساماندهی شده و قبل از اعزام لیست داروها و تجهیزات مورد نیاز را به جمعیت اعلام می‌کنند و داروها و تجهیزات از محل داروخانه جمعیت و یا با مشارکت داوطلبان و خیران تهیه و بسته‌بندی می‌شود.

وی با بیان اینکه اکیپ‌های درمانی بر اساس نیاز در صعب‌العبورترین و محروم‌ترین مناطق روستایی مستقر می‌شوند، تصریح کرد: ارائه خدمات درمانی از جمله دندانپزشکی، جراحی‌های سر پائی و غیره برای مردم این مناطق انجام می‌شود.

سلیمی همچنین خاطرنشان کرد: اگر نیاز به عمل جراحی و یا سایر خدمات درمانی و نیاز به تجهیزات درمانی بیمارستانی باشد توسط پزشک به مراکز درمانی استان در محل خدمت خود پزشک معرفی و ادامه درمان به صورت داوطلبانه و رایگان در مرکز استان انجام می‌شود.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اصفهان تصریح کرد: سال گذشته 46 کاروان، 109 پزشک و سایر اکیپ‌ها به روستاهای محروم اعزام و به 7 هزار و 721 نفر خدمات درمانی ارائه کردند، در همین راستا در 6 ماهه اول سال جاری نیز 17 کاروان متشکل از 45 پزشک به روستاهای محروم شهرستان‌های تیران و کرون، خوانسار، فلاورجان، فریدونشهر، گلپایگان، نطنز، بادرود، برخوار و لنجان اعزام و به 2 هزار و 200 نفر خدمات درمانی ارائه کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز