امام جمعه مشهد گفت: ما نباید خودمان را با دشمن مشترک کنیم تا دشمن بتواند برای ما تصمیم‌گیری کند.

به گزارش مرور نیوز، آیت‌ الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: امروز روز چهارم خرداد، روز دزفول، روز مقاومت و پایداری و دارای موقعیتی خاص است. دیروز سالروز آزاردی خرمشهر بود. امروز روز دزفول و فردا سالروز وفات حضرت خدیجه(س) است.

وی افزود: ما در لفافه سه مناسبت و سه جریان قرار داریم، آزادی خرمشهر، مقاومت و پایداری قهرمانانه مردم به پا خاسته و انقلابی یک شهر به عنوان یک نماد اصلی در دوران دفاع مقدس و شخصیت باعظمت و قهرمان مقاومت در تاریخ صدر اسلام حضرت خدیجه(س). سه خاصیتی که هر سه نمادهای برجسته مقاومت برای ما هستند.

علم‌الهدی با بیان اینکه این جمله امام(ره) که خدا خرمشهر را آزاد کرد، سه منظور دارد، عنوان کرد: منظور اول اینکه خدا خرمشهر را آزاد کرد بنابراین ما نباید با نیروها، فعالیت‌ها و حماسه‌سازی‌های خود مغرور شویم که این کار منحصرا کار ما بوده است. شهری که 50 هزار نیروی بعثی در آن استقرار پیدا کرده‌اند، با هیچ قدرتی جز قدرت خدا قابل تصرف نیست. ما نباید هیچ وقت عنایت خدا را فراموش کنیم.

 وی ادامه داد: جهت دوم به خاطر اینکه بعد از آزادی خرمشهر در همان روزها برخی افراد مردد بودند و بیان می‌کردند که نیروهای بعثی خارج شدند و  از کجا معلوم که دوباره حمله نکند و شهر را بگیرند بنابراین امام(ره) فرمودند که خدا خرمشهر را آزاد کرد یعنی دیگر قابل برگشت نیست. آزادی خرمشهر آزادی تضمین شده خدا است.

نماینده ولی‎فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: جهت سوم، مزد مقاومت و مجاهدت‌های شما بود.  مردمی که در این شهر مقاومت کردند و چند ماه با دست خالی شهر را حفظ کرده و اجازه ندادند که دشمن بر این شهر مسلط شود و با مجاهدت‌های ایثارگرانه شهر را پس گرفتند، مزدشان در این مجاهدت همین بود که به چنین پیروزی نایل شوند و خدا این شهر را آزاد کند.

امام جمعه مشهد با اشاره به اینکه حضرت خدیجه(س) نماد ایثارگری در راه اسلام بود، تصریح کرد: آنچه در تمام فضایل این بانوی اسلامی متبلورتر است، مقاومت ایشان بود. در برخی تحلیل‎ها، وفات ایشان را وفات شهادت‌گونه عنوان می‌کنند. به خاطر دشواری‌های دوران تبعید شعب ابی‌طالب، وجود حضرت خدیجه(س) علیل شدند و از دنیا رفتند. ذات مقدس پروردگار این نماد عظیم مقاومت را در زندگی خانوادگی پیغمبر(ص) به صورت تابلوی مقاومت مقابل چشم ما قرار داده است.

علم‌الهدی گفت: در دزفول نیز مردم در زیر بمباران‌ها ایستادند، مقاومت و شهر را حفظ کردند. جریان دزفول در تاریخ دفاع مقدس، به عنوان نشانه مقاومت این دوران شکل گرفت. ما از همان نسل، فرهنگ و همان مردم هستیم. آن روزی که این اتفاقات افتاد، وضعیت ما از امروز نگران‌کننده‌تر بود و امروز ما قوی‌تر، پربارتر و مطمئن‌تر از آن روز هستیم. چرا امروز ما مقاومت نکنیم و چرا ما در خط مقاومت در مقابل دشمن خود را ببازیم؟ چرا در مقابل پایین افتادن شکم، ضربه خوردن اقتصاد و کاغذ بی‌ارزش دلار تسلیم دشمن شویم و در مقابل دشمن مقاومت نکنیم؟

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشات دو روز پیش خود فرمودند که کسی در برابر جریان برجام بحث نکند که چه کسی مقصر است و دوقطبی و موافق و مخالف درست نکند. ما به فرمان مقام معظم رهبری در این موضوع بحثی نداریم. 

وی اضافه کرد: در قضیه برجام آمریکا و اروپا با ما سر میز نشستند آیا به این خاطرکه می‌خواستند با ما مذاکره کنند؟ این اتفاق به دلیل قدرت ما بود. اروپا و آمریکایی که در سال 86 اجازه به کار انداختن سانتریفیوژ به ما نمی‌دادند و حاضر نبودند کوچک‌ترین حرکتی در غنی‌سازی اورانیوم در این کشور انجام بگیرد و عنوان می‌کردند که شما این فناوری را از ما نگرفتید و هرکس روی کره زمین این فناوری را از ما نگرفته، نباید آن را داشته باشد.

علم‌الهدی بیان کرد: روزی که در اجلاس اسلام، نماینده ایران گفت که شما  اورانیوم غنی‌شده 20 درصد را برای حل مشکلات دارویی در اختیار ما نمی‌گذارید و ما خودمان اورانیوم را 20 درصد غنی می‌کنیم، تمام نمایندگان قدرت‌های بزرگ این حرف را مسخره کردند اما ما بعد از چند ماه اورانیوم غنی‌شده 20 درصد را به دنیا نشان دادیم. این اقتدار سبب شد که دنیا ما را به عنوان یک کشور هسته‌ای بشناسد و سر مسئله فناوری هسته‌ای با ما سر میز مذاکره بنشیند. این نه به دلیل وضعیت مذاکره و کیفیت حرف زدن بود بلکه به دلیل مقاومت، قدرت و علم و دانش ما بود. با پیشرفت ما، آن‌ها به زانو درآمدند.

امام جمعه مشهد با اشاره به  فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند آدرس غلط به مردم ندهید، تصریح کرد: در قضیه برجام ما حاضر به مذاکره نشدیم که آمریکا و اروپا با ما سر میز بنشینند و یا آبروی آمریکا زمانی که قرارداد را به هم می‌زند، در دنیا برود، ما مذاکره کردیم که تحریم‌ها را بردارند اما برداشته نشد، بنابراین برجام شکست خورد. برجام آمریکایی شکست خورده و نباید دوباره برجام اروپایی دیگری استوار کنیم که آن نیز شکست بخورد.

وی افزود: ما برای رفع تحریم‌ها برجام را اجرا کردیم اما تحریم‌ها را برنداشتند و بعد از آن نیز برنمی‌دارند. رئیس هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی بیان می‌کند که آن روزی که ما مذاکره می‌کردیم، به ایرانی‌ها تضمین ندادیم که سر قرارداد بمانیم که در حال حاضر آن‌ها عنوان می‌کنند که چرا قرارداد را به هم زدید. آن روز آمریکایی‌ها تضمین ندادند. رئیس اتحادیه اروپا نیز امروز با کمال وقاحت اعلام می‌کند که تضمین نمی‌دهیم. آن روز رئیس هیئت آمریکایی تضمین نداد و در آخر این شد، رئیس اتحادیه اروپا نیز امروز عنوان می‌کند که تضمین نمی‌دهیم و آخر آن نیز همین می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که چرا باید انقدر دم از برجام اروپایی زد و به فکر این مسئله بود، عنوان کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری ما نباید مسائل خود را با برجام و غیربرجام و مسئله‎ای که تصمیم‌گیری آن متعلق به خارج مملکت است، گره بزنیم. ما امروز روی کره زمین تنها کشوری هستیم که ادعا می‌کنیم، غیر از خودمان برای ما هیچ کس دیگری تصمیم نمی‌گیرد. حتی آمریکا این خصوصیت را ندارد و لابی صهیونیستی برای آن تصمیم می‌گیرد. زمانی که ما چنین ادعایی داریم، چرا حل مسائل و اقتصاد خود را با جریانی گره بزنیم که بعد آن‌ها برای ما تصمیم بگیرند؟

وی ادامه داد: تمام دستگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌داران ببینند که آیا برجام را قبول کردند یا نه و اگر قبول کردند آیا برای آن می‌ایستند یا نه. عده‎ای سرمایه‌گذار خارجی، زمانی که صدایی بلند می‌شود از ایران می‌روند. آمدن آن‌ها به آسانی نبوده که بروند. شرکت توتال فرانسه تمام اطلاعات مخازن نفتی ما را به دست آورده و مخازن مشترک ما با قطر و سایر کشورها را تشخیص داده است و اکنون عنوان می‌کند که آمریکا راضی نیست و از ایران می‌رود و همه اطلاعات را با خود می‌برد. این نتیجه سرمایه‌گذاری خارجی است.

علم‌الهدی گفت: ما نباید هیچ وقت سرنوشت خود را به دیگران گره بزنیم. باید خودمان تصمیم بگیریم. ما 40 سال در انقلاب تجربه داریم. در این 40 سال تحریم بودیم و توطئه آمریکایی وجود داشت اما ما ایستادیم و مقاومت کردیم. هشت سال دفاع مقدس را چگونه پشت سر گذاشتیم؟

امام جمعه مشهد بیان کرد: معاون فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی امیر پوردستان گزارش کاملی از امکانات امروز ما در قدرت‌های دفاعی و نظامی ارائه دادند. ما همان افراد هستیم. در این مملکت لوله توپ و خمپاره‌انداز نداشتیم و در دفاع مقدس آن را ساختیم. چگونه به پیروزی رساندیم؟ مگر تحریم نبودیم؟ مگر همه امکانات نظامی برای ما تحریم نشده بود؟ حتی سیم خاردار نیز به ما نمی‌فروختند. چگونه هشت سال دفاع مقدس به پیروزی رسید؟ از آن وضعیت به امروزی رسیدیم که آمریکا از موشک‌های ما می‌ترسد. 

وی افزود: ما قرآن را قبول داریم  و در قرآن خدا می‌فرماید که هیچ مردمی را به وسیله ظلم هلاک نمی‌کند در حالی‌که اهلش غافل باشند. اگر اهلی عالم بودند و پیرو ظلم شدند، خدا آن‌ها را هلاک می‌کند. در حال حاضر مردم و مسئولین ما عالم هستند. 40 سال تجربه انقلاب جلوی آن‌ها است و دیدند که چگونه خدا به ما کمک کرد. با همه توطئه‌های40 ساله، دشمن ما امروز ذلیل‌تر، ضعیف‌تر و بیچاره‌تر است. این موارد را می‌بینند و باز به سراغ دشمن می‌روند. برجام آمریکایی شکست خورد و دوباره سراغ برجام اروپایی برویم، این کارها را رها کنید.

علم‌الهدی اضافه کرد:  مسئولین ما باید بینش دینی و قرآنی داشته باشند. مقام معظم رهبری حجت امام زمان(عج) است. دو روز پیش ایشان صحبت کردند به آن گوش دهید. برجام آمریکایی را بدون آن شرط که گفتند رئیس جمهور آمریکا امضا کند که همه تحریم‌ها برداشته شده، دنبال کردید و نتیجه این شد. برجام اروپایی را هم اگر بخواهید بدون راهنمایی ایشان دنبال کنید، همین می‌شود. ما نباید خودمان را با دشمن مشترک کنیم تا دشمن بتواند برای ما تصمیم‌گیری کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز