سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: اشتراک های فرهنگی، تاریخی و مذهبی موجود بین کشورمان با همسایه شمالی خود، عامل مهم توسعه ارتباط اقتصادی بین 2 کشور است که در راستای بهره گیری از آنها تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت.

به گزارش مرورنیوز از ارومیه، جواد جهانگیرزاده پنجشنبه شب در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار آذربایجان غربی، مسئولان اقتصادی و فعالان تجاری و صنعتی استان برگزار شد، افزود: این استان با توجه به نقاط اشتراکی بیشتر می تواند یکی از عوامل موثر در توسعه مناسبات دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان باشد.


وی اضافه کرد: فعالان اقتصادی آذربایجان غربی می توانند در حوزه های صنعت، کشاورزی و تجاری با فعالان اقتصادی جمهوری آذربایجان مشارکت داشته باشند.


وی اظهار کرد: فضای سیاسی بسیار مناسبی بین ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد که در این بستر مناسب، طرح های مهم و اثر گذار مورد توافق 2 کشور در حال پیگیری است.


جهانگیرزاده ادامه داد: خط آهن آستارا به آستارا در 2 طرف مرز ایران و جمهوری آذربایجان، یکی از طرح های مهمی است که می تواند در آینده نزدیک در شکوفایی اقتصاد 2 کشور نقش مهمی داشته باشد.


قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه با اشاره به لزوم توجه به توسعه ارتباط اقتصادی بین این استان و جمهوری آذربایجان گفت: در کنار این بخش، می توان در بخش های هنری، فرهنگی و ورزشی نیز همکاری های لازم را انجام و آنها را گسترش داد.


وی افزود: گردشگری، تبادل آثار هنری، حوزه آموزش و حوزه های تخصصی دانشگاهی از دیگر مواردی هستند که می توان در راستای توسعه مراوده بین ایران و جمهوری آذربایجان مثمر ثمر باشند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز