شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) و شرکت توتال فرانسه روز دوشنبه توافق نامه اجرای برنامه توسعه میدان گازی ' آبشرون ' واقع در دریای خزر را امضا کردند .

به گزارش مرور نیوز به نقل از شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار )، این توافق نامه در جریان سفر پاتریک پویانه مدیر اجرایی شرکت توتال و هیات همراه به باکو امضا شد .

در دیدار پاتریک پویانه با رونق عبد الله اف رییس سوکار از سطح همکاری دو شرکت ابراز رضایت شد و کارهای زمین شناسی و اکتشافی، بررسی شاخص های فنی و اقتصادی و تدوین برنامه آغاز استخراج گاز طبیعی از میدان آبشرون نمونه بارز همکاری دو شرکت اعلام شده است .

در این دیدار همچنین چشم انداز مشارکت توتال در طرح های توسعه میادین دیگر انرژی جمهوری آذربایجان از جمله میادین ' امید ' و 'بابک ' در دریای خزر بررسی شد .

پاتریک پویانه مدیر اجرایی شرکت توتال و هیات همراه در این سفر همچنین با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان دیدار کردند .

رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به ظرفیت های انرژی میدان گازی 'آبشرون' اهمیت توسعه مرحله ای این میدان انرژی را مورد اشاره قرار داد .

پاتریک پویانه نیز فعالیت 20 ساله شرکت توتال در جمهوری آذربایجان را خاطر نشان کرد و میدان انرژی ' آبشرون' را از لحاظ تامین تقاضای جمهوری آذربایجان به گاز طبیعی مهم عنوان کرد .

میدان گازی آبشرون یکی از میادین انرژی بزرگ در دریای خزر به شمار می رود و جمهوری آذربایجان و شرکت توتال دوبار قرارداد طرح توسعه این میدان امضا کردند .

کارهای اکتشافی انجام گرفته در قالب نخستین قرارداد امضا شده میان توتال و شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار ) در سال 1997 میلادی بی نتیجه بوده و طرفین در سال 2005 میلادی ناگزیر به فسخ این قرارداد شدند .

در سال 2009 میلادی جمهوری آذربایجان و توتال قرارداد جدیدی در باره توسعه این میدان که ذخایر انرژی آن بر اساس کارهای اکتشافی و زمین شناسی 350 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و 45 میلیون تن میعانات تخمین زده می شود، امضا کردند .

در حال حاضر توتال و سوکار هر یک 40 درصد و شرکت انگی فرانسه 20 درصد سهم در طرح توسعه میدان گازی آبشرون دارند .

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز