وزیر صمت گفت: حل مسائل حوزه نقدینگی را در دستور کار داریم، با بانک مرکزی به توافقاتی هم رسیدیم و البته همزمان کار‌هایی را هم خودمان شروع کردیم و بسمت شیوه‌های نوین تامین مالی رفتیم.

به گزارش مرور نیوز، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با اتاق تعاون ایران ضمن عرض تسلیت در پی شهادت سردار سرلشکر قاسم سلیمانی گفت: شهدا الگویی برای جامعه هستند که با الگو برداری از آن‌ها در مسئولیت‌ها و کار‌ها می‌توانیم موفق باشیم. شهدایی مانند حاج قاسم سلیمانی همه وجودشان را وقف این ملت و کشور و نظام کردند و جانشان را در طبق اخلاص نهادند که امیدواریم تمام کار و مسئولیت ما نیز مانند حاج قاسم سلیمانی در جهت خدمت به مردم و حفظ نظام و انقلاب باشد.

او بیان کرد: تلاش ما این است که بتوانیم در شرایط جدید با روحیه جهادی و از جان گذشتگی، منافع شخصی و گروهی را کنار بگذاریم و با تمام وجود به مردم و کشور خدمت کنیم. اقتصاد مقاومتی ۵ راهبرد دارد که یکی از آن‌ها مردمی بودن است و تعاونی‌ها مصداق مردمی بودن هستند که مقام معظم رهبری هم روی این موضوع تاکید داشته اند.علی رغم ایجاد تشکل‌های جدید، اما تعاونی‌ها همچنان می‌توانند جایگاه خود را حفط کنند.

رحمانی گفت: ارتباطات اتاق تعاون با وزارت صمت باید از حالت تئوری بیرون بیاید و ارگانیک بشود، قائل به گسترش همکاری‌ها با اتاق تعاون هستیم. تعاونی‌ها از تولید تا توزیع، گستردگی خوبی دارند و به ویژه در شرایط جدید مثمر ثمر می‌توانند واقع بشوند. اتاق تعاون از لحاظ مدیریتی و کمیسیون‌های مختلف، ظرفیت‌های خوبی دارد، اتاق، به ما در شرایط جدید در حوزه‌هایی که می‌تواند کمک کند و بیاید مسئولیت بپذیرد.

وزیر صمت بیان کرد: اتاق تعاون، تعاونی‌ها را پای کار بیاورد و برای مسائل پیش رو راه حل ارائه بدهد. اتاق تعاون روی موضوع تجارت مرزنشینان بیاید کار کند، مسئولیت این کار را می‌توانم به اتاق تعاون بدهم. افزایش نرخ دلار یک فرصت و پتانسیل خوب برای صادرات است که از آن باید استفاده بشود و این افزایش، صادرات را توجیه پذیر و واردات را توجیه ناپذیر کرده است که باید در صحنه عمل نیز دیده بشود.

او گفت: برخی حوزه‌ها مانند صنایع دستی و فرش که وابستگی به واردات ندارند، از این فرصت به واقع می‌توانند استفاده کنند. صادرات کشور در ۹ ماهه امسال افزایشی بوده است، ۹ ماهه پارسال ۷۸ میلیون تن و امسال ۱۰۳ میلیون تن صادرات داشته ایم. توجه به بسته بندی، کیفیت، سلایق مشتریان و بازاریابی و... را در صادرات باید مدنظر قرار بدهیم. تولید بیش از دو سوم محصولات و کالا‌های منتخب در ۹ ماهه امسال افزایشی بوده است.

رحمانی بیان کرد: رشد صنعت پارسال منفی ۹.۵ درصد بوده است و تا اخر شهریور به مثبت ۰.۴ درصد رسید. ظرفیت‌های خالی زیادی برای فعالسازی در رشته‌های مختلف تولیدی داریم، مثلا در کاشی و سرامیک علیرغم افزایشی بودن تولید، اما باز می‌توانیم این ظرفیت را دو برابر کنیم. تشکل‌ها به خصوص اتاق تعاون روی پتانسیل‌های صادراتی به ۱۵ کشور همسایه و همچنین اوراسیا کار کنند و ظرفیت‌ها را فعال کنند.وزیر صمت تصریح کرد: اتاق تعاون در کشور‌هایی که پتانسیل صادراتی وجود دارد، خود پای کار بیاید و رایزن بازرگانی بگمارد.کشور چین دو هزار میلیارد دلار واردات دارد، این فرصت و پتانسیل خوبی است، چرا که از این رقم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار در ایران زمینه همکاری وجود دارد. الان در این شرایط جنگ اقتصادی، مردمی بودن باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد و تعاونی‌ها نمود این مردمی بودن هستند.

او گفت: حل مسائل حوزه نقدینگی را در دستور کار داریم، با بانک مرکزی به توافقاتی هم رسیدیم و البته همزمان کار‌هایی را هم خودمان شروع کردیم و بسمت شیوه‌های نوین تامین مالی رفتیم. سامانه توانیران برای شناسایی و معرفی نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها راه اندازی شده است و اتاق تعاون از این سامانه استفاده کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز