مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، اعلام کرد: هنوز تصمیم مجلس درباره کارت سوخت ابلاغ نشده و منتظر مصوبات مجلس هستیم که آن را هیأت دولت ابلاغ کند.

به گزارش مرورنیوز، منصور ریاحی با اعلام اینکه هنوز تصمیم مجلس درباره کارت سوخت به شرکت ملی پخش نفتی ابلاغ نشده است، گفت: هم اکنون منتظر مصوبات مجلس هستیم که آن را هیئت دولت ابلاغ کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون روزانه حدود ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در هشت کلان شهر و شهرهای اطراف آن توزیع می‌شود، بیان کرد: پیش بینی می‌شود با ورود پالایشگاه ستاره خلیج فارس که همه تولید آن بنزین یورو چهار خواهد بود میزان توزیع بنزین یورو ۴ در کشور به حداکثر برسد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره آخرین وضعیت صادرات فرآورده‌های نفتی کشور هم تصریح کرد: با توجه به مازاد عرضه که در یکصد سال اخیر بی سابقه بوده هم اکنون روزانه ۴۰۰ هزار بشکه (معادل ۶۴ میلیون لیتر) نفت کوره و گازوئیل صادر می‌شود.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه با بهره برداری از تاسیسات جدید در پایانه‌های نفتی ماهشهر و بندرعباس ظرفیت صادرات فرآورده‌های نفتی کشور به ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد، اظهار داشت: همزمان با افزایش صادرات، اقدامات پیشگیرانه مانند اصلاح نظام سهمیه بندی در بنزین و گازوئیل انجام شده که حدود ۶ میلیون کارت سوخت در این زمینه ابطال کردیم.

وی با یادآوری اینکه در زمینه گازوئیل هم سهمیه گازوئیل در دو بخش حمل بار و مسافر را مشخص کردیم و تخصیص عرضه سوخت براساس پیمایش حمل بار و مسافر مشخص شد، بیان کرد: براساس آمار از سال ۹۳ تا پایان شهریور امسال مصرف گازوئیل در بخش حمل و نقل حدود ۵۱ میلیون لیتر بوده ولی الان مصرف گازوئیل با اجرای طرح پیمایش به ۴۱ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر رسیده که حدود ۹ میلیون لیتر صرفه جویی انجام شده است.

ریاحی همچنین حذف سهمیه کارت سوخت کسانی که خودروی آنها فاقد بیمه شخص ثالث است را یکی دیگر از اقدامات مقابله با قاچاق سوخت برشمرد و یادآور شد: با این اقدام حدود ۱.۵ میلیون لیتر صرفه‌جویی سوخت انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه اقدامات ایجابی در مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی هم دنبال شده که اصلاح الگوی مصرف در واحدهای نیروگاهی و صنعتی از آن جمله است که توانستیم گاز طبیعی را جایگزین سوخت مایع کنیم، تبیین کرد: با مثبت شدن تراز گاز کشور، مازاد عرضه را صادر می‌کنیم و الگوی مصرف همه کارخانجات و مشترکان عمده و خرد را به سمت مصرف گاز سوق می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد قاچاق کشور، گازوئیل است، افزود: تا سال ۹۳ گازوئیل وارد می کردیم اما از آن به بعد صادرکننده فرآورده های اصلی به جز بنزین هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تاکید کرد: برای کاهش جذابیت سوخت که ۸۰ درصد آن گازوئیل بود فروش مرزی را در نقاط مرزی رواج دادیم و طرح‌هایی همچون فروش در باک، خرده فروشی و فروش سوخت به مرزنشینان اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه سال ۹۴ روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر و امسال هم روزانه ۲ میلیون بشکه گازوئیل به نقاط مرزی صادر می‌کنیم که این نکته به کاهش جذابیت قاچاق سوخت کمک کرده است، خاطرنشان کرد: زنجیره تولید، انتقال و توزیع فرآورده های نفتی کنترل می‌شود اما قاچاق هیچ وقت به صفر نمی‌رسد بلکه تلاش می کنیم آن را به حداقل برسانیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز