در صورت پیروزی ترامپ در آمریکا صنایع دلاری مثل پتروشیمی ها پیشرو بورس خواهند شد و سایر صنایع رشد ناشی از تورم خواهند داشت، اما در صورت انتخاب بایدن قیمت دلار تا حوالی ۱۵۰۰۰ تومان افت خواهد داشت و احتمالا صادرات رونق می گیرد و هزینه فروش شرکت ها کاهش می یابد و سودسازی بیشتر می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، هنوز یکی از مهمترین عوامل خارجی که در نوسانات شاخص کل بورس ایران تاثیر گذار است تحلیل های انتخاباتی آمریکاست و با وجود اینکه تا الان بیشتر نظر سنجی ها به نفع نامزد دموکرات آمریکا بوده، اما هنوز بسیاری از تحلیل گران سیاسی داخلی و خارجی از برد دونالد ترامپ جمهوری خواه اذعان دارند و همین مساله باعث شده در ایران نگرانی های عجیبی درباره آینده بازار بورس داشته وجود باشد.

یکی از سناریوها درباره آینده بورس دلالت بر این دارد که برد ترامپ به معنای تقابل بیشتر آمریکا با ایران و افزایش قیمت دلار خواهد بود، اما در پس این سناریو این نگرانی هم وجود دارد که مبادا فشار تحریم ها به قدری افزایش یابد که شرکت های صادرکننده به طور کامل فلج شوند یا نتوانند درآمدهای صادراتی خود را به کشور وارد کنند، به همین دلیل خروج سرمایه از بورس در چند وقت اخیر بیش از ورود سرمایه به بورس بوده است.

تاثیر اولیه برد جو بایدن روی صنایع بورسی خیلی مشخص نیست و بستگی به نوع برداشت و رفتار هیجانی بازار دارد، البته در ابتدا با کاهش ارزش دلار روند نزولی بورس قطعی خواهد بود، اما این موضوع مقطعی است و به طور سنتی در چنین شرایطی صنایع خودرویی و قطعات پیشتاز و لیدر بازار می شوند و بقیه گروهها را هم برای مدتی به دنبال خودشان بالا می آورند، زیرا این تولیدکننده ها می توانند قطعات مورد نیاز خود را به راحتی تامین کنند و بار دیگر ظرفیت تولید خودرو در ایران به بیش از ۱.۵ میلیون خودرو در سال برسد و از طرف دیگر آنها به فناوری های روز دنیا دست پیدا می کنند و این موضوع رضایت بیشتر مشتریان را به همراه خواهد داشت اتفاقی که می تواند پوست اندازی در بازار خودرو باشد.

اما به طور کلی رشد اصلی در کل بازار برای صنایع پتروشیمی و فلزات و در کل صنایع صادراتی متصور است. البته این صنایع در صورت افت دلار کاهش قیمت محصول خواهند داشت، اما با برگشت برجام توسط بایدن فروش حجمی آنها بالاتر خواهد رفت و مشکلاتشان در حمل و نقل، فروش و دریافت پول حاصل از فروش خیلی کمتر خواهد شد، به همین دلیل با رونق همراه خواهند شد.

در واقع امروز بسیاری از صنایع صادراتی ایران مجبورند تخفیفاتی را برای مشتریان خارجی خود در نظر بگیرند تا آنها هم ریسک تحریم ها را به جان بخرند و در کل کاملا این موضوع کاهش قیمت و فروش را به همراه داشته، اما اگر تحریمی در کار نباشد به طور قطع این شرکت ها نه تنها می توانند هزینه تولید کالا را در نتیجه خرید ارزان مواد اولیه کاهش دهند، بلکه می توانند هزینه کمتری را صرف دور زدن تحریم ها و اعمال تخفیف به مشتریان خارجی بکنند. بنابراین در صورت پیروزی بایدن و حذف تحریم ها امکان رونق صادرات وجود دارد و این موضوع می تواند کاهش درآمدی که در نتیجه کاهش قیمت دلار به وجود آمده را جبران کند و سرمایه گذاران در بورس همچنان از این بازار سود ببرند.

البته نباید فراموش کرد که عکس العمل مقطعی بازار خیلی قابل پیش بینی نیست، همانطوری که نوسانات اخیر در چند ماه اخیر قابل پیش بینی نبود و بسیاری از نمادهای کوچکی که در یکسال گذشته رشد کمی تجربه کرده بودند در زمان اصلاح بورس مانند نمادهای شاخص ساز اصلاح کردند.

براساس این گزارش در صورت پیروزی ترامپ در آمریکا در فاز اول صنایع دلاری مثل صنایع پتروشیمی و فلزات پیشرو بورس خواهند بود و بعد از آن سایر گروه ها و صنایع رشد ناشی از تورم شدید خواهند داشت، اما در صورت پیروزی بایدن افت مقطعی قیمت دلار تا حوالی ۱۵۰۰۰ تومان را خواهیم داشت و در مقابل صادرات رونق می گیرد و هزینه فروش شرکت ها کاهش می یابد و سودسازی بیشتر می شود. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها در بورس رشد خواهند کرد. البته در یک ماه اخیر بورس ایران با نوسانات زیادی همراه شده و دو بار شاخص کل سطح یک میلیون و پانصد هزار واحد را لمس کرده و برگشت زده است که بسیاری از فعالان بازار این اتفاق را ناشی از روند غیرطبیعی معاملات عنوان کرده اند و معتقدند این روند صعودی بورس پس از برخورد با سطح یک میلیون و پانصد هزار واحد دستوری بوده و بعد دوباره بعد از رسیدن به نخستین مقاومت دوباره برگشت زده است و این نوسانات تا بعد از انتخابات آمریکا ادامه خواهد داشت. البته برخی دیگر از فعالان بازار معتقدند بورس بعد از چند ماه رشد سریع به استراحت نیاز دارد و این نوسانات لازمه رشد بعدی بورس است و انتخابات آمریکا تاثیر چندانی بر بورس ایران ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز