رایزن اقتصادی پاکستان در ایران گفت که میزان مبادلات رسمی ایران و پاکستان فقط حدود ۳۸۰ میلیون دلار در سال است.

به گزارش مرور نیوز، نظر محمد رنجا در حاشیه همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه در نشست با فعالان اقتصادی و تجار استان از روابط عمیق و دیرینه ایران و پاکستان یاد کرد و افزود: دو کشور حدود ۹۰۰ کیلومتر با هم مرز مشترک دارند.

وی ادامه داد: با وجود این پتانسیل‌ها مبادلات تجاری بین دو کشور از مبادی رسمی شامل دو مرز "میرجاوه" و "تفتان" حدود ۳۸۰ میلیون دلار است که اگر مبادلات مبادی غیررسمی را نیز به آن اضافه کنیم به یک میلیارد دلار در سال می‌رسد.

رایزن اقتصادی پاکستان در ایران اظهار کرد: این در حالیست که در سفری که رئیس جمهور ایران در سال ۲۰۱۵ به پاکستان داشت، بر افزایش مبادلات تجاری دو کشور تا پنج میلیارد دلار تاکید کرد.

رنجا خرید برق از ایران را یکی از زمینه‌هایی دانست که می‌تواند باعث گسترش مراودات تجاری دو کشور شود عنوان کرد: اکنون میزان خرید برق ما از ایران ۱۰۰ مگاوات است، اما تقاضای هزار و حتی تا سه هزار مگاوات را نیز داریم و یک شرکت پاکستانی در این خصوص در حال مذاکره است.

وی همچنین با اشاره به برپایی نمایشگاه پاکستان در فوریه ۲۰۱۷ از تجار ایرانی خواست در این نمایشگاه شرکت کنند و افزود: به علاوه قرار است نمایشگاهی از طرف پاکستان نیز در مارس ۲۰۱۷ در ایران برگزار شود که این دو نمایشگاه نیز می‌تواند زمینه افزایش همکاری دو طرف باشد.

رایزن اقتصادی پاکستان در ایران همچنین به چالش‌های تجاری بین دو کشور اشاره کرد و گفت: ما بین دو کشور خط راه آهن داریم، اما سه تا چهار قطار در ماه از آن عبور می‌کند که تردد قطارها باید روزانه شود.
رنجا با اشاره به اینکه پاکستان بهترین برنج دنیا را صادر می‌کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه چند ماه در سال جلوی صادرات برنج ما به ایران گرفته می‌شود، به علاوه از سال ۲۰۱۰ نیز صادرات نارنگی و پرتقال پاکستان به ایران متوقف شد.

وی همچنین از ظرفیت تولید وسایل جراحی در پاکستان هم یاد کرد و ادامه داد: متاسفانه ایران این تجهیزات را از ما نمی‌خرد. ما تجهیزات پزشکی را ۱۰۰ دلار به آلمان می‌فروشیم و ایران آن را با قیمت هزار دلار از آلمان می‌خرد.

رایزن اقتصادی پاکستان در ایران همچنین از ظرفیت تولید چرم و توپ فوتبال نیز در پاکستان یاد کرد که ایران می‌تواند از آن استفاده کند.

رنجا در پایان به شایعه ناسالم بودن برنج پاکستانی نیز پاسخ داد و تاکید کرد: برنج ما غیرارگانیک و صنعتی نیست.

وی همچنین قول داد، مشکل اخذ ویزا برای تردد تجار ایرانی مرتفع شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز