دکتر سبحانی مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه در این نشست ضمن ارائه گزارشی جامع از جایگاه صنعت فولاد ایران در منطقه و سطح جهان به برنامه های توسعه آتی این صنعت خصوصا فولاد مبارکه اشاره نمود و در ادامه به پرسش برخی از حاضران پاسخ داد.

به گزارش مرور نیوز، سبحانی با اشاره به روند توسعه فولاد ایران در طول سالهای گذشته تاثیر تحریم بر این روند را بی اثر توصیف کرد و افزود: به دلیل اینکه صنعت فولاد ما وابسته به تکنولوژی خارجی نیست روند توسعه ما در طول سالهای تحریم از گزند مصون مانده است. البته رفع تحریم ها باعث شد که دسترسی به فاینانس خارجی برای ما تسهیل شود زیرا اگر تحریم باشیم نمی توانیم از بانکهای خارجی فاینانس دریافت کنیم.
مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به سوالی در خصوص احتیاط شرکتها برای حضور در بازار ایران گفت: ما در طول ده سال گذشته بالغ بر چندین میلیارد دلار قرارداد خارجی با شرکت های غیر اروپایی امضا کرده ایم که این نشان از محروم ماندن اروپاییان از حضور در بازار ایران دارد.
وی افزود: در گذشته و قبل از تحریمها اکثر صنایع فولادی در ایران توسط شرکت های اروپایی تامین و راه اندازی می شدند اما امروز به دلیل تحریم ها این تقاضا از اروپا به سمت سایر بازارها هدایت شده و در این میان شرکتهای اروپایی بازار خود را از دست داده اند.
دکتر بهرام سبحانی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال بازگشت تحریمها گفت: حتی در نبود تحریم ها هم در قراردادها بندهایی برای فسخ قرارداد و فورس ماژور گنجانده می شوند که این بندها برای همین شرایط خاص در نظر گرفته شده اند و طبیعی است که در برجام هم مانند هر قرارداد دیگر بندهایی تحت همین عنوان گنجانده شده باشد.
اما باید نیمه پر لیوان را دید و تا زمانی که طرف های توافق بر تعهدات خود پایبند باشند بازگشت تحریم ها اتفاقی بعید است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز