اتاق بازرگانی استان مرکزی در جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و هماهنگی سفرهای هیات‌های خارجی موفق عمل کرده و فضای استان را برای سرمایه‌گذاری آماده کرده است.

به گزارش مرور نیوز، در شرایطی که صنعت استان مرکزی با مشکلات مختلف از جمله دوران تحریم‌ها و رکود اقتصادی روبرو بوده و هست و هنوز هم پس‌لرزه‌های آن ادامه داد، می‌توان با تلاش‌های اتاق بازرگانی اراک و حمایت‌های مسئولان استان در رفع تمامی چالش‌ها و مسائل مربوط به صنایع از جمله مشکلات اقتصادی بعد از پسابرجام اقدامات خوبی را انجام داد.

چنانچه شرایط برجام ایده‌آل شود و به نتیجه کامل برسد و برای حضور سرمایه‌گذاران مانعی وجود نداشته باشد، دعوت از هیئت‌های تجاری کشورهای مختلف به منظور سرمایه‌گذاری و اعزام این هیئت‌ها از استان به کشورهای دیگر یکی از اقدامات بسیار مهم و تأثیرگذار اتاق بازرگانی اراک خواهد بود که تاکنون نیز اقدامات خوبی را در این زمینه انجام داده است، بی‌شک این اقدامات می‌تواند زمینه‌ساز رشد و شکوفایی اقتصادی استان و کشور باشد.

اتاق بازرگانی اراک یکی از نهادهای مهم و اصلی است که به عنوان پارلمان بخش خصوصی توانسته در رفع مشکلات صنعتی و صنعتگران با مدیریت صحیح گام بردارد و با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی فضا استان را برای سرمایه‌گذری آماده کند.

*انتقاد‌های تخریبی نسبت به عملکرد اتاق بازرگانی که موجب تضعیف صنعت و اقتصاد استان می‌شود

معاون اقتصادی استاندار مرکزی در این رابطه با ابراز گلایه از برخی انتقاد‌های تخریبی نسبت به عملکرد اتاق بازرگانی که موجب تضعیف صنعت و اقتصاد استان می‌شود، اظهار کرد: عملکرد اتاق بازرگانی استان چه در دوران تحریم و چه در شرایط پس از برجام عملکرد قابل قبولی است.

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی به منظور جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی فعالیت‌های مثبت و چشمگیری داشته است، تصریح کرد: اتاق بازرگانی استان که متعلق به بخش خصوصی بوده و در حوزه اقتصاد اقدامات متعددی را در شرایط سخت اقتصادی انجام داده، به خوبی توانسته به نقش خود در حوزه اقتصاد عمل کرده و فعالیت‌های مثمر ثمری را در راستای شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد و رونق صادرات استان انجام دهد.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی با اشاره به برخی انتقادها علیه اتاق گفت: متاسفانه عده‌ای از گروه‌ها و اشخاص که از خدمات این نهاد اطلاعی ندارند، عملکرد اتاق را زیر سوال برده‌اند، این در حالی است که اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی به خوبی بستر و زمینه پذیرش میهمانان خارجی را برای شناساندن قابلیت‌های استان و همچنین سفرهای صنعتگران و فعالان بخش اقتصاد به کشورهای دیگر فراهم کرده است.

افشون ادامه داد: مسئولان اتاق بازرگانی با وجود تمام سختی‌ها و کمبودهای موجود توانسته‌اند زمینه حضور هیأت‌های گوناگون صنعتی، بازرگانی و سرمایه گذاری از کشورهای متعدد را در استان مرکزی فراهم کرده و شرایطی را نیز ایجاد کنند که طی آن صنعتگران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و بازرگانان استان به راحتی بتوانند توانمندی‌های خود را به سایر کشورها معرفی کنند که باید گفت عملکرد اتاق در این زمینه، عملکرد مناسب و مثبت و قابل قبولی بوده است.

*پیگیری‌های اتاق بازرگانی اراک مسیر حضور هیأت‌های مختلف خارجی به استان را سهل و آسان کرده است

وی بیان داشت: امروز به واسطه زحمات و پیگیری‌های اتاق بازرگانی اراک مسیر حضور هیأت‌های مختلف خارجی به استان و سفر تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان به خارج از کشور در راستای برقراری روابطی دوجانبه بسیار سهل و آسان شده است که معاونت اقتصادی استانداری مرکزی نیز با تبعیت از سیاست‌های کلی دولت خود را ملزم به همکاری و حمایت از عملکرد اتاق بازرگانی می‌داند.

معاون امور اقتصادی استانداری مرکزی با بیان اینکه نباید از سفرهای مختلف دارندگان کارت‌های بازرگانی فعال در حوزه‌های صنعتی و تجاری به کشورهای خارجی به عنوان هزینه یاد کرد، گفت: منتقدین امروز انجام چنین سفرهایی را هزینه دانسته و بر آن خرده می‌گیرند، در حالی که انجام چنین سفرهایی نه تنها هزینه نیست، بلکه یک نوع سرمایه‌گذاری است که نتایج آن در بلند مدت به بار خواهد نشست.

افشون با تاکید بر اینکه انتقاد خوب است، اما تخریب اثری جز عقب ماندگی نخواهند داشت، افزود: به همان اندازه که انتقادهای سازنده می‌تواند بهبود امور را رقم زده و موجب پیشرفت شود، انتقادهای تخریبی نیز می‌تواند موجب عقب‌ماندگی و بدتر شدن اوضاع شود.

وی اظهار کرد: اختلاف سلیقه در تمام مجموعه‌ها وجود دارد و هیچ مجموعه‌ای از آن مبرا نیست، اما نباید اجازه داد اختلاف سلیقه از درون آن به بیرون درز پیدا کند تا عده‌ای به خود اجازه دهند در امور داخلی آن مجموعه دخالت کنند.

مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این رابطه گفت: دور از انصاف است که تلاش و زحمات چندین ساله اتاق بازرگانی را که در شرایط سخت تحریم عملکرد درخشانی از خود بر جای گذاشته نادیده گرفته شود.

*اتاق بازرگانی در شرایط رکود اقتصادی و تحریم‌های سخت بخش اقتصادی استان را سرپا نگه داشته است

محمود نعمتی افزود: مسئولان اتاق بازرگانی در شرایط رکود اقتصادی و تحریم‌های سخت و ظالمانه کشور همواره تلاش داشتند بخش اقتصادی استان را سرپا نگه داشته و اجازه ندهند صنعتگران و تجار زیر این فشارها کمر خم کنند، هرچند با توجه به شرایط بد اقتصادی انتظار معجزه از اتاق نمی‌رفت، اما تلاش‌های خستگی‌ناپذیر آنها جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی نقش موثری در بهبود فضای کسب و کار و رونق بخشی به بخش اقتصاد استان دارد، خاطر نشان کرد: اینکه عده‌ای بخواهند مشکلات درون این مجموعه را به بیرون منتقل کنند، جز اسیب به پیکره این مجموعه نتیجه‌ای نخواهند گرفت، باید مشکلات خانواده اتاق بازرگانی در داخل خانواده حل و فصل شود تا خدایی ناکرده کسی از این موضوع سوء استفاده و از آن به نفع خود بهره‌برداری نکند.

مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی گفت: در شرایطی که همه باید دست به دست هم داده و برای رفع مشکلات صنعتی و اقتصادی کشور و استان تلاش کنند، نباید اجازه داد عده‌ای بخواهند در بهبود روند فعالیت‌های اقتصادی خلل ایجاد کنند.

نعمتی بیان داشت: سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی در سایه تعامل با اتاق است که می‌توانند دروازه‌های جدیدی را برای صادرات محصولات استان به روی کشورهای مختلف جهان گشوده و محصولات خود را به دنیا معرفی کنند.

*اتاق بازرگانی با کارشناسی خود مشاور بسیار خوبی برای دولت است

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی با خدمات مشاوره‌ای و کارشناسی خود مشاور بسیار خوبی برای دولت است و توانسته با عملکرد خوب خود، بخش قابل توجهی از مشکلات واحدهای صنعتی را در حوزه‌های بیمه و مالیات برطرف سازد.

مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی افزود: بر اساس توافقات صورت گرفته یک نفر به عنوان نماینده اتاق بازرگانی در سفر هیات‌های سرمایه‌گذاری حضور فعالی خواهد داشت تا بتواند هدایت‌ها و مشاوره‌های لازم را ارائه دهد.

نعمتی افزود: در حال حاضر اتاق بازرگانی در کمیسیون توسعه صادرات کمیته‌های مختلفی چون کمیته فرش، صنایع دستی، صنعت و معدن، کشاورزی و صنایع غذایی، نمایشگاه‌ها و دیپلماسی، قوانین و مقررات گمرکی، حمل و نقل، در کمیسیون انرژی، نفت و محیط زیست کمیته صنعتگران حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و... را تشکیل داده و به صورت تخصصی مباحث مربوطه را پیگیری و رصد می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز