با شروع پدیده کرونا بسیاری از مسافران دوست دارند یک محل اقامت شخصی داشته باشند که سایر مسافرها همزمان با آن‌ها در محل حضور نداشته باشند. اگر شما هم مسائل بهداشتی برایتان مهم است پیشنهاد می‌کنیم در سفرهای خود اقامتگاه و سوئیت اجاره کنید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن یا سایت جاباما استفاده کنید.

به گزارش مرور نیوز، آرامگاه محل دفن و خاکسپاری است. وقتی مکان دفن به یک شخص یا یک خانواده اختصاص داشته باشد به آن مقبره می‌گویند. زمان‌های گذشته مقبره معمولا به افراد سلطنتی، مشاهیر، دانشمندان، پیشوایان دینی و... اختصاص داشته است.

مقبره دو حالت عمومی و خصوصی دارد. مقبره عمومی جایگاهی است که وقتی فرد مهمی در آن به خاک سپرده می‌شود مردم می‌توانند به آنجا رفت و آمد داشته باشند. مقبره‌های خصوصی برای ورود افراد غیر از خانواده متوفی امکان پذیر نیست. فقط آشنایان می‌توانند به مقبره ورود داشته باشند. معماری مقبره با عقاید دینی و مذهبی افراد تغییر می‌کند.

اولین بناهای آرامگاهی در ایران به صورت دخمه‌های شاهانه ساخته می‌شده است. شاهنامه به صراحت در مورد ساخت آرامگاه‌هایی در شأن و منزلت رستم صحبت کرده است. این مساله اهمیت مقبره را میان ایرانیان نشان می‌دهد. مادها اتاقکی در دل کوه می‌ساختند. این اتاقک‌ها در استان‌های کردستان، کرمانشاه ، آذربایجان غربی و... قرار دارند. با www.jabama.com همراه باشید تا با چند مورد از معروف‌ترین مقبره‌های ایران آشنا شوید.

مقبره سرقبرآقا؛ تهران

ضلع جنوبی چهارراه مولوی در تهران بنایی از دوره قاجار به‌جامانده است. این بنا میان باغی بزرگ و قدیمی ساخته شده است. بنای دوره قاجار بقعه سرقبر آقا نام گرفته است. بنای ساخته شده در دوره قاجار بقعه میرزا ابوالقاسم تهرانی، امام جمعه تهران بوده است.

میرزا ابوالقاسم تهرانی به میرزاابوالقاسم امام جمعه معروف بوده. زمان حکومت قاجار مدت زیادی نماز روز جمعه به امامت این شخص برگزار می‌شده است. این باغ چند سالی قبرستان کوچکی داشته است اما به خاطر دفن میرزاابوالقاسم، قبرستان گسترش پیدا کرد.

بقعه سرقبر آقا مانند تمامی بناهای دوره قاجار چهار ایوان دارد. ایوان‌ها از نمای بیرونی بقعه دیده می‌شود. این اثر فاخر آینه‌کاری، گچ‌کاری و گچ‌بری زیبایی دارد. تزئینات داخلی بنا از این بنا یک اثر فاخر و گرانبها ساخته است. بنای قاجاری مستطیل شکل است. بقعه سرقبرآقا روی یک سکو احداث شده است. ارتفاع سکو یک متر در نظر گرفته شده است.

دوره پهلوی شهرسازی گسترش پیدا کرد. توسعه شهرسازی باعث شد بخش‌هایی از اطراف گورستان تخریب شود. پس از تخریب از فضای باغ برای تفریح اهالی استفاده شده است. این زمان به باغ و بقعه سرقبرآقا باغ فردوس گفته می‌شده است. چهار ایوان (صفه) ساختمان به بنا شکل مربع داده است. افراد بسیاری برای کار اداری به تهران سفر می‌کنند که در زمان فراغت خود می‌توانند از این جاذبه‌ شهر تهران بازدید کنند. در صورتی که شما هم برای مدت زمان کوتاهی مسافر تهران یا شهرهای دیگر هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای کمتر شدن هزینه‌های سفرتان و حریم شخصی بیشتر گزینه‌ی اجاره روزانه خانه را مد نظر داشته باشید.

آرامگاه یعقوب لیث؛ دزفول

اقامتگاه و سوئیت

مورخان هم نظر هستند که یعقوب لیث صفاری در جندی شاپور به خاک سپرده شده است. برخی احتمال می‌دهند یعقوب لیث در آرامگاه شاه ابوالقاسم در روستای شاه آباد دفن شده باشد. اطراف آرامگاه خرابه‌هایی وجود دارد. این خرابه‌ها به احتمال بازمانده از گندی شاپور (جندی شاپور) باشد.

گنبد آرامگاه دندانه‌دار(مضرس) و رنگی سفید دارد. عمارت بقعه از دور به خوبی دیده می‌شود. قبرستان بزرگی اطراف بقعه را پوشانده است. سنگ قبرهایی در این قبرستان هستند که نشان قدمت بنا و محوطه  اطراف است. بنای آرامگاه نزدیک به چهارصد سال قدمت دارد و در زمان فتحعلی‌خان حاکم شوشتر در دوره صفوی ساخته شده است.

یکی از دلایل مطرح شده برای دفن یعقوب لیث در این آرامگاه اشعاری منسوب به این شخص است. کتیبه‌ای در بقعه وجود دارد که ابیاتی روی آن حک شده است. بنای آرامگاه یک ورودی دارد. این ورودی قسمت داخلی و خارجی محوطه را از هم جدا کرده است. سازه بنا از خشت خام ساخته شده است. نقوش بنا از گچ و خاک است و به صورت برجسته کار شده است.

یعقوب لیث صفاری سلسله صفاریان را بنیان‌گذاری کرد. بخش‌های وسیعی از ایران توسط این پادشاه ایرانی فتح شده است. بعد از یعقوب بردارش عمرو لیث پادشاه ایران شد. سال ۲۶۵ یعقوب در گندی شاپور درگذشت. وی را مردی استوار توصیف کرده‌اند. خرد و دانش این پادشاه ایرانی شهره بوده است.

حمدا... مستوفی؛ قزوین

اقامتگاه و سوئیت

آرامگاه حمدا... مستوفی در شهر قزوین ساخته شده است. این آرامگاه دوره ایلخانی‌ها بنا شده است. بنای آرامگاه برجی آجری است. برج کوچک آرامگاه با گنبدی مخروطی شکل پوشیده شده است. این بنای تاریخی سال ۱۳۱۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

سردر آرامگاه جمله‌هایی برای تزئین نوشته شده است. یکی از جملات سردر آرامگاه «لااله الاالله الملک الحق المبین» است. داخل بنا را نیز کاشی‌کاری کرده‌اند. کاشی‌ها به رنگ فیروز‌ه‌ای هستند که نماد اسلیمی است. محوطه آرامگاه ۲۸۰ متر مربع برآورد شده است. تنها چهل متر از کل محوطه زیربنای آرامگاه است.

پایه‌های گنبد چندین کتیبه دارد. این کتیبه‌ها زیر پایه‌های گنبد است و سوره هل اتی روی آن گچ‌بری شده است. خط کتیبه‌ها نسخ بوده است.

حمدا... مستوفی که اسم کامل آن حمدبن تاج‌الدین ابی‌بکر بن‌حمد بن‌نصر مستوفی قزوینی مورخ، شاعر، نویسنده و جغرافی‌دان بوده است. وی در قرن هشتم زندگی می‌کرده است. حمدا... از خاندان مستوفیان حاکمان شهر قزوین بوده است. آرامگاه مستوفی مورد احترام اهالی شهر به شمار می‌رود. سنگ مزار وی به خط‌های کوفی، ثلث و نسخ نوشته شده است. میان مقبره بزرگان ایران هیچ سنگ مزاری مانند این سنگ با کیفیت عالی خوشنویسی نشده است.

آثار حمدا... سه کتاب نزهت القلوب، ظفرنامه و تاریخ گزیده هستند. کتاب‌های بسیاری هم در مورد این شخصیت فرهیخته نوشته شده است.

مقبره ‌الشعرا، تبریز

شهر تبریز مفاخر بزرگی دارد. ضلع شمالی بقعه سید حمزه مقبره ‌الشعرای تبریز قرار دارد. این مقبره در خیابان ثقه‌الاسلام تبریز است. مقبره الشعرای تبریز از هشتصد سال قبل محل خاکسپاری بیش از چهارصد عارف، شاعر، ادیب و رجل نامی بوده است.

اسدی طوسی، خاقانی شروانی، شهریار و... مفاخر ایرانی هستند که در این مقبره دفن شده‌اند. این مقبره موزه شعر و ادب آذربایجان هم به حساب می‌آید. معماری مقبره زیبا است. این بنا طاق‌های تنیده  و درهم دارد. عظمت و زیبایی بنا شما را در زمان ورودتان متحیر خواهد کرد.

معماری ساختمان ترکیب سنت و مدرنیته است. ارتفاع ساختمان سی متر ثبت شده است. مصالح استفاده شده در این بنا بتون و فلز است. اتاق بزرگی فضای اصلی مقبره الشعرا را تشکیل می‌دهد. چندین اتاق کوچک در اطراف این اتاق ساخته شده است.

دیوارهای فضا با اشعار شاعرانی که در این مقبره دفن شده‌اند پوشانده شده است. فروشگاه کتاب و صنایع دستی نیز در این موزه و مقبره قرار دارد.

ایران مقبره‌های بسیاری دارد. مقبره‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. اگر مقبره محل دفن پیشوایان دینی و مذهبی باشد بازدید و زیارت از آنها بیشتر خواهد بود. مقبره‌ها به دو دلیل مهم و ارزشمند هستند. یکی از دلایل شخصی دفن شده است. قدمت عمارت و ساختمان، مقبره  را ارزشمند خواهد کرد. بازدید از مقبره‌ها باعث آشنایی با مفاخر و دانشمندان خواهد بود.

با شروع پدیده کرونا بسیاری از مسافران دوست دارند یک محل اقامت شخصی داشته باشند که سایر مسافرها همزمان با آن‌ها در محل حضور نداشته باشند. اگر شما هم مسائل بهداشتی برایتان مهم است پیشنهاد می‌کنیم در سفرهای خود اقامتگاه و سوئیت اجاره کنید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن یا سایت جاباما استفاده کنید.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز