و زمین در راستای دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه بانک مرکزی برای بهبود سرمایه نظارتی و درنهایت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مکلف به افزایش سرمایه شد

به گزارش مرور نیوز، بانک ایران زمین با نماد «و زمین» در راستای دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه بانک مرکزی برای بهبود سرمایه نظارتی و درنهایت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مکلف به افزایش سرمایه شد و سرمایه بانک از مبلغ ۴,۰۰۰ میلیارد ریال به ۲۰,۰۰۰ میلیارد ریال از محل آورده نقدی به تایید حوزه نظارت بانک مرکزی رسید و این اتفاقی بزرگی است که می تواند آثار مثبت بسیار مطلوبی در عملکرد بانک داشته باشد.

گزارش عملکرد بانک نشان می دهد که درآمد کارمزدی بانک ایران ‌زمین با ۹۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته آن از ۴۶۴میلیارد و ۷۳ میلیون ریال به ۹۰۵ میلیارد و ۶۲۸ میلیون ریال رسیده است.

همچنین هزینه‌های مالی بانک نیز حدود ۹۹درصد کاهش داشته است. بانک ایران‌زمین با سرمایه ثبتی چهار هزار میلیارد ریالی توانسته از محل تسهیلات اعطایی چهار هزار و ۵۷۶میلیارد و ۶۲۹ میلیون ریال درآمد شناسایی کند.

این بانک تاکنون ۷۴هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۳۰۵میلیون ریال بابت سپرده‌های بانکی هزینه پرداخت کرده است؛ اما در عین ‌حال ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال سود خالص از سرمایه‌گذاری‌ها کسب کرد.

بانک ایران‌زمین همچنین در سال مالی ۱۳۹۹ به میزان ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال سود سرمایه‌گذاری کسب کرد که در مقایسه با عدد ۶ هزار و ۵۹۳میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ به میزان ۵۶درصد رشد را نشان می‌دهد.

تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی بانک ایران‌ زمین نیز از رقم ۳۵هزار و ۷۰۴میلیارد ریال به ۵۱ هزار و ۲۵۸میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده رشد ۴۴درصدی است.  

موجودی نقدی بانک ایران زمین نیز از رقم ۲ هزار و ۶۸ میلیارد ریال به چهار هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال رسید و درمجموع دارایی‌های این بانک به ۴۴۰ هزار و ۳۸۷ میلیارد ریال رسید این درحالیست که این رقم درسال گذشته آن ۳۴۲هزار و ۲۱۲ میلیارد ریال بوده است.

در بخش دارایی‌ها نیز، دارایی‌های ثابت مشهود بانک ایران‌زمین چهار هزار و ۸۷۷میلیارد ریال، دارایی‌های نامشهود سه هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار هشت هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال و سایر دارایی‌ها ۲۴۸ هزار و ۹۱۹ میلیارد ریال بوده است.

افزایش قدرت تسهیلات دهی، پوشش انواع ریسک ها و افزایش قدرت چانه زنی و رقابت در بازار از دستاوردهای مهم ناشی از افزایش سرمایه بانک است با تحقق این امر، ترازنامه بانک به اندازه کافی متوازن می شود. همچنین به روزرسانی صورت های مالی بانک نیز گامی دیگر در جهت تحقق اهداف عالیه این نهاد است که با همراهی سهامداران و کمک بانک مرکزی، بانک ایران زمین به زودی در عرصه های جدید بانکداری حرفه ای وارد خواهد شد.

همچنین با ثبت نهایی افزایش سرمایه، بانک ایران زمین در آینده نزدیک می تواند نقش بیشتری در توسعه اقتصادی کشور، ارائه خدمات دیجیتال و نیز کمک به رفع موانع تولید داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز