عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه سیاست‌گذاری ارزی در کشور نداریم، گفت: بازار التهابی و هیجانی قیمت ارز را تعیین می‌کند.

به گزارش مرور نیوز، عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در مورد افزایش قیمت دلار، گفت: دست‌‌اندرکاران بازار معتقدند یکی از دلایل افزایش قیمت دلار، افزایش تقاضا به دلیل سال نو میلادی و افزایش تقاضا برای مسافرت‌هاست.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران افزود: همچنین دلیل دیگر برای افزایش قیمت دلار افزایش قیمت نفت و ورود ارز پتروشیمی‌ها به بازار عنوان می‌شود که براساس دستورالعمل جدید به نرخ آزاد در بازار فروخته می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تقاضای احتیاطی برای دلار هم عامل مؤثر بر افزایش قیمت دلار است، گفت: با افزایش قیمت دلار عده‌ای بدون اینکه به دلار احتیاج داشته باشند، آن را برای احتیاط خریداری و نگهداری می‌کنند که این افزایش تقاضا هم باعث افزایش قیمت دلار می‌شود.

پدیدار با بیان اینکه اظهارات متناقض موجب افزایش دامنه نوسانات ارز می‌شود، گفت: نیازمند به سیاست‌گذاری ارزی در کشور هستیم، تا با این سیاست‌گذاری در درجه اول ضریب اطمینان فعالان اقتصادی و سپس مردم و جامعه افزایش یابد.

وی با بیان اینکه باید میزان تقاضای واقعی ارز در کشور بررسی شود ، گفت: در کشور کسانی که هیچ سروکاری با ارز ندارند، در مورد آن اظهار نظر می‌کنند و این مسائل باعث بازار التهابی و هیجانی می‌شود و چون این بازار التهابی هیچ توجیه اقتصادی ندارد، تبدیل به تجمیع فشار روی نرخ ارز و آسیب‌پذیری می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: انجمن‌ها، نهادها و تشکل‌های بخش خصوصی می‌توانند راجع به تقاضای واقعی ارز اظهار نظر کنند.

پدیدار افزود: باید محیط را آرام‌سازی کرد و آرامش بازار را نهادهای برنامه‌‌ریزی و نهادهای تشکل‌ها بخش خصوصی می‌توانند فراهم کنند.

وی همچنین در مورد تک‌نرخی کردن ارز گفت: دولت ابزارهای لازم برای تک‌نرخی کردن ارز را در اختیار ندارد و به نظر می‌رسد که این کار عملی نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه مکانیزم قیمت را در اقتصاد متعارف عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، اما دستورها و اظهارنظرهای شتاب زده در اقتصاد ما که یک اقتصاد هیجانی و التهابی است قیمت‌ها را تعیین می‌کند .

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز