خوانساری: هنوز شاهدیم که نرخ ارز به قیمت واقعی نرسیده و این باعث می‌شود که مشکلات عدیده‌ای را در اقتصاد کشور هم در ارتباط با تولید و هم در ارتباط با صادرات شاهد باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مرور نیوز، نوزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران امروز صبح در حالی برگزار شد که مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهوری در آن شرکت داشت و همین امر باعث شد تا اعضای اتاق تهران مشکلات و دغدغه های خود پیرامون وضعیت فعلی اقتصاد کشور را مستقیما با او در میان بگذارند.

مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران به اجلاس هفته گذشته مجمع جهانی انرژی و جلسه اوپک در الجزایر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دولت ایران پس از یک سال مذاکره با کشورهای صادرکننده نفت توانست هم تولید نفت خود را حفظ کند و هم اینکه سایر کشورها مجبور شدند به نوعی تولید خود را کاهش دهند تا در نهایت خبری که دیروز اعلام شد این بود که قیمت هر بشکه نفت به ۵۰ دلار رسیده است و امیدواریم این قیمت بالاتر هم برود تا بخشی از مشکلات و معضلات کشور به خصوص کسری بودجه از این طریق حل و فصل شود.

پس از ابراز رضایت خوانساری از گران شدن نفت، گلایه های او شروع شد و عنوان کرد: با وجود رشد ۴.۴ درصدی که در فصل بهار امسال شاهد آن بوده‌ایم ولی متاسفانه هنوز چالش‌های عمده‌ای در اقتصاد می‌بینیم از جمله اینکه همچنان بنگاه‌های اقتصادی ما با کمبود منابع مالی رو به رو هستند به خصوص در زمینه سرمایه در گردش با مشکل مواجه‌اند. چالش فروش و کمبود تقاضا در اکثر محصولات وجود دارد و کارخانه جات با ظرفیت اسمی خود کار نمی کنند و شاهدیم که با ظرفیت‌های خیلی پایین تر مشغول به کار هستند.

خوانساری در ادامه به مشکلات صنعت ساختمان اشاره کرد و گفت: بخش ساختمان و سرمایه‌گذاری همچنان در رکود است، اگرچه در بخش صنعت با رشد ۸.۸ درصدی رو به رو بوده‌ایم، ولی صنایع مرتبط با ساختمان متاسفانه کماکان در رکود هستند و در این بین باید توجه داشته باشیم که صنایعی که در ارتباط با ساختمان هستند، کم نیستند.

رئیس اتاق تهران عنوان کرد: دولت در پرداخت بدهی به پیمانکاران و بنگاه‌ها همچنان با مشکل مواجه است، اگر چه اوراق مشارکت منتشر شده، ولی هنوز بیش از ۵۰ درصد اوراق فروش نرفته و طلب پیمانکاران و بنگاه‌ها از دولت به قوت خود باقی است. از طرف دیگر بانک‌های کشور هنوز نتوانسته‌اند ارتباط مستحکمی با بانک‌های جهان پیدا کنند و همین باعث کندی مبادلات پولی، مالی و بانکی بین ما و سایر کشورها شده؛ امیدواریم دولت هرچه سریع تر تلاش کند این چالش‌ها و مشکلات برطرف شوند.

وی افزود: در موضوع صادرات و صنایع هم مشکلاتی را داریم که رقابت ما را در بازارهای بین‌المللی دچار چالش کرده است، از جمله محیط کسب و کار که همچنان در داخل کشور در شرایط نامساعد است. همان طور که می‌دانید رتبه ما در سطح جهان رتبه خوبی نیست؛ هزینه مبادله بالاست، فناوری بنگاه‌های ما قدیمی و منسوخ شده و ارتباط ما با اقتصاد جهان در ۱۰ سال گذشته کم و یا قطع بوده است.

خوانساری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع قیمت ارز و واقعی کردن نرخ ارز اشاره کرد و گفت: موضوع قیمت ارز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ هنوز شاهدیم که نرخ ارز به قیمت واقعی نرسیده و این باعث می‌شود که مشکلات عدیده‌ای را در اقتصاد کشور هم در ارتباط با تولید و هم در ارتباط با صادرات شاهد باشیم. یکی از دلایل قاچاق در کشور همین ماجرای واقعی نبودن نرخ ارز است و حالا به خاطر اینکه بخواهیم جلوی قاچاق را بگیریم می‌بینیم که با تعرفه ها بازی می‌شود، درحالی که تعرفه ها خود باز باعث افزایش قاچاق شده و از طرفی هم این موضوع می‌تواند رتبه ما را از نظر شاخص‌های بین المللی دچار خدشه کند؛ اکنون یکی از دلایلی که باعث شده رتبه کشورمان در بسیاری از شاخص‌های بین‌المللی پایین باشد به خاطر همین تعرفه‌های بالاست و عدم شفافیت که ریشه اش هم در واقعی نبودن نرخ ارز است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز