طبق اعلام رییس جمهور مبلغ یارانه سه دهک پایین جامعه به ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های دیگر به ۳۰۰ هزار تومان در ماه افزایش یافت.

به گزارش مرور نیوز، شب گذشته (دوشنبه 19 اردیبهشت 1401) رئیس جمهور در پنجمین گفتگوی زنده تلویزیونی خود با مردم از تغییر مبلغ یارانه ها خبر داد و گفت: مبلغ یارانه سه دهک پایین جامعه به ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های دیگر به ۳۰۰ هزار تومان در ماه افزایش یافت.

پرداخت یارانه به ۹۰ درصد افراد جامعه

بر این اساس ۳۰ درصد از جمعیت یارانه بگیر یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت خواهند کرد و ۱۰ درصد از جمعیت نیز بی نیاز از کمک‌های حمایتی دولت شناسایی شدند.

با پایان یافتن سخنان رئیس جمهور بانک مرکزی اعلام کرد: پرداخت مبلغ کمک معیشتی به حساب سرپرستان خانوارها از طریق شبکه بانکی آغاز شده و قرار است تا فردا برای همه افراد مشمول، این یارانه‌ واریز شود.

رقم واریزی فعلاً بلوکه است

مبلغ یارانه واریزشده فعلاً بلوکه است و زمان استفاده از آن از سوی دولت در آینده اعلام خواهد شد اما تا آن زمان این مبالغ قابل برداشت و استفاده نخواهد بود.

گفتنی است، زمان برداشت واریزی‌های امشب و سایر جزئیات این طرح جدید از طریق سایت وزارت رفاه و اطلاعیه‌هایی که از فردا منتشر می‌شود، اعلام می شود.

دیگر خبری از یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیست

براین اساس، تصمیم دولت تجمیع همه یارانه‌های قبلی است تا به جای واریز چند مرحله‌ای یارانه‌ها، تمام کمک‌های معیشتی به شکل یکپارچه واریز شود. به گفته خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی از خرداد امسال ادغام یارانه ها انجام خواهد شد و دیگر خبری از یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیست.

گفتنی است، قرار است پرداخت یارانه ها هرماه ادامه داشته باشد و با فراهم بودن زیر ساخت‌ها مورد نیاز به صورت کالابرگ الکترونیک انجام شود اما در حال حاضر تا آماده شدن کارت یارانه، پرداخت ها به صورت نقدی خواهد بود.

طبق اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ ها، کسانی که این یارانه‌ ها به حساب آنها واریز نشده و به نحوه دهک‌ بندی خود اعتراض دارند می‌ توانند درخواست و اعتراض خود را از طریق «سامانه رسیدگی به درخواست کمک حمایت معیشتی و یارانه نقدی»‌ به آدرس (hemayat.mcls.gov.ir) در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت کنند.

براین اساس، خانوارهای تک‌ نفره اقشار متوسط جامعه که پیش از این ماهانه حدود ۱۰۰ هزار تومان یارانه (نقدی و معیشتی) دریافت می‌کردند اکنون ۳۰۰ هزار تومان هزار تومان دریافت خواهند کرد.

خانوارهای دونفره اقشار متوسط که پیش از این ماهانه حدود ۱۹۴ هزار تومان یارانه دریافت می کردند، در حال حاضر ۶۰۰ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.

‌یارانه دریافتی خانوارهای سه نفره نیز حدود ۲۷۴ هزار تومان بود که هم‌ اکنون به ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

‌یارانه خانوارهای چهارنفره نیز که پیش از این ۳۵۴ هزار تومان بود هم اکنون به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین برای خانوارهای پنج‌ نفره و بیشتر نیز به ازای هر فرد ۳۰۰ هزار تومان یارانه واریز خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز