وزیر نفت گفت: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه باید از این ظرفیت و پتانسیل که هر 2 کشور دارند، به نفع مطلوب استفاده کنند.

به گزارش مرور نیوز، جواد اوجی وزیر نفت، در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون مشترک ایران و روسیه گفت: بعد از سه سال این کمیسیون مشترک برگزار شد که توافقات خوبی هم در حوزه‌های مختلف انجام شد، از جمله این حوزه‌های مشترک را کشتیرانی، حمل و نقل، نیروگاهی، آب، بهداشت صنعت و تجارت است، کارگروه‌ها به صورت فشرده از قبل روی این موضوعات تشکیل شد و دیروز جمع‌بندی خوبی با دولت‌مردان روسی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه ایران هم‌اکنون بیش از ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های بزرگ روسی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز دارد، اظهار کرد: هم‌زمان با این قراردادها بیش از ۴۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه با شرکت‌های بزرگ توانمند روسیه در بخش‌های گوناگون همچون احداث خط لوله صادرات گاز به کشورهای همسایه، داد و ستد پایاپای نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و صادرات محصولات پتروشیمی بسته شده است. در این زمینه ماه گذشته صادرات فرآورده‌ها و سازمان دهنده پتروشیمی به روسیه انجام شده است.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: بحث سوآپ فرآورده‌های نفتی را شروع کردیم و در حوزه سوآپ گازی هم کارهای خوبی انجام شد و کریدور رشت- آستارا و اینچه‌برون، توافقات خوبی انجام شد. جمهوری اسلامی ایران و روسیه، شاید تا به حال اینقدر دیدگاه‌های‌شان به هم نزدیک نشده بودند و باید از این ظرفیت و پتانسیل که هر 2 کشور دارند، به نفع مطلوب استفاده کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز