مدیرعامل توانیر از امضای یک‌هزار مگاوات قرارداد ساخت نیروگاه تجدیدپذیر در کشور خبر داد و گفت: ایران بزرگترین تولیدکننده برق خاورمیانه شد.

به گزارش مرورنیوز، آرش کردی با بیان اینکه هم اکنون ایران از نظر مصرف انرژی برق رتبه ۱۸ جهان را در اختیار دارد، گفت: با وجود این ایران در زمینه ظرفیت نیروگاهی در خاورمیانه جایگاه نخست و از نظر میزان تولید انرژی برق هم رتبه چهاردهم جهان قرار دارد. 
مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه از نظر شاخص قدرت سرانه نصب شده انرژی برق برای هر نفر ۹.۳ وات است، تصریح کرد: صنعت برق در بسیاری از شاخص‌ها نسبت به میانگین جهانی در وضع مطلوبی قرار دارد. 
این مقام مسئول با اشاره به ضرورت هوشمندسازی کنتورهای خانگی و صنعتی، بیان کرد: در شرایط فعلی حدود ۵۰ هزار کنتور هوشمند خانگی و صنعتی در کشور نصب شده است. 
مدیرعامل شرکت توانیر با یادآوری اینکه به منظور محقق شدن اقتصاد مقاومتی، نصب ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند در کشور پیش بینی شده که اجرای این طرح تا چند ماه آینده عملیاتی خواهد شد، افزود: پیک مصرف برق تابستانی کشور امسال به حدود ۵۲ هزار و ۷۰ مگاوات رسید که با توجه به جهش مصرف، بهینه‌سازی در مصرف برق و انرژی به عنوان یک سیاست کلیدی باید در دستور کار قرار بگیرد. 
وی افزود: بر اساس معاهده پاریس در خصوص مسائل زیست محیطی نیز باید ۴ درصد انتشار کربن را کاهش دهیم که با ایجاد انرژی پاک و کاهش مصرف این امر میسر خواهد شد. 
کردی با اشاره به امضای یکهزار مگاوات قرارداد ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و انرژی نو در کشور، خاطرنشان کرد: باید بر اساس تعهدات ایران نسبت به کنفرانس زیست محیطی پاریس، ظرفیت تولید برق پاک کشور در برنامه ششم توسعه افزایش یابد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز