خودروهای تک ستاره چینی این روزها در خیابان ها جولان می دهند. خودروهایی که به گواه اسناد، دارای حداقل کیفیت و استاندارد تعیین شده است.

به گزارش مرور نیوز، این روزها که بحث قراردادهای تجاری محرمانه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان فرانسوی داغ شده، کسی دیگر نگاهی به این سوی عالم نمی اندازد. خودروسازان چینی با قراردادهای آشکار، بدون اینکه حساسیت نهادهای نظارتی یا تشکل های دفاع از حقوق مصرف کنندگان و مردم را برانگیزند، دست به واردات بی رویه خودروهای بی کیفیت چینی زده اند.

آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد خودروهایی که شرکت مدیران خودرو وارد بازار کرده، دارای حداقل کیفیت و استاندارد است.

کاهش معنی دار کیفیت این خودروها باعث شده تا در بین مصرف کنندگان، حرف و حدیث بی کیفیتی این خودروها و فقدان حداقل های لازم برای یک خودروی باکیفیت بپیچد، به صورتی که خودروهای دست دوم این شرکت که بعضا دارای یکی دو سال کارکرد هستند، با قیمتی بسیار نازل در بازار خودروهای مستعمل، خرید و فروش می شوند.

گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران هم نشان می دهد از بین خودروهای تولید این شرکت، به جز دو خودرو که دارای دو ستاره هستند مابقی دارای یک ستتاره می باشند. این در حالی است که عموما خودروهای تولید مدیران خودرو دارای حداقل کیفیت یعنی یک ستاره هستند.

بی کیفیت های گران قیمت

در خودروهایی با نرخ بین 50 تا 75 میلیون تومان خودروی New MVM X33 این مجموعه دارای تک ستاره و در حداقل سطح کیفی است. در همین محدوده قیمتی، خودروی MVM550 تولید مدیران خودرو هم سرنوشت مشابهی دارد و تنها یک ستاره یعنی حداقل کیفیت را بر دوش می کشد.

در خودروهایی با محدوده قیمتی بین 25 تا 50 میلیون تومان هم نسل اول خودروهای تولیدی مدیران خودرو یعنی MVM 110s به چشم می خورد که آن هم فقط یک ستاره کیفیتی توانسته دریافت کند. این در حالی است که در این محدوده قیمتی، خودروهایی مانند پارس تندر، تندر 90 اتوماتیک، تندر 90 پارس خودرو، تندر 90 و رانا دست کم 3 ستاره دریافت کرده اند. به بیان دیگر، خودروهای تولیدی مدیران خودرو در این رنج قیمتی، یک سوم خودروهای دیگر کارخانه ها که از آن یاد شد، دارای کیفیت قابل قبول است.

خودروی دو ستاره مدیران خودرو یعنی تیگو 5 در محدوده قیمتی 75 تا 100 میلیون تومان هم وقتی با هم ارزش خود، یعنی خودرویی مانند هایما SV مقایسه می شود، از لحاظ کیفیتی کم می آورد. چون هایما دارای 3 ستاره کیفی است.

چینی سوارها، در عذابند

اینطور که برمی آید میدان دادن به واردکنندگانی مانند مدیران خودرو نه تنها باعث خروج قابل توجه ارز از کشور می شود، بلکه با کیفیت اندک و نازلی که دارد، باعث کاهش رضایتمندی مردم و افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات خواهد شد.

اینجاست که سخن رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران مصداق پیدا می کند. او می گوید دلیل اصلی مراجعه زیاد خودروهای چینی به تعمیرگاه ها «کیفیت پایین» این قبیل خودروها در بازار است.

علیرضا نیک آیین درباره مشکلات خودروهای چینی می گوید تعداد مراجعه خودروهای چینی به تعمیرگاه‌ها و نیاز به تعویض قطعات در آنها گاه دوبرابر دیگر خودروهای خارجی و البته خودروهای ایرانی است.

به گفته او خودروهای ایرانی و اروپایی هم‌قیمت خودروهای چینی بعد از دست کم ٣‌سال نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات پیدا می کنند ولیکن در خودروهای چینی این اتفاق بعد از یک‌سال رخ می‌دهد.

او در خصوص علل چالش تعمیر کاران با خودروهای چینی می گوید: عدم انتقال دانش فنی و تخصص تعمیرکاران یکی از اصلی ترین مشکلات تعمیر خودروهای چینی است چرا که فعلا هیچ تعاملی میان واردکنندگان و تعمیرکاران خودرو‌های چینی وجود ندارد؛ درحالی‌که تکنولوژی و امکانات این دست از خودروها مدام درحال تغییر است و تعمیر درست آنها به ابزار‌های جدید و آموزش‌های جدید نیاز دارد.

نیک‌آیین با اشاره به این موضوع که تعمیر خودروهای چینی سخت و گاهی به صورت شانسی صورت می پذیرد معتقد است: برخی از صاحبان خودرو از ما گلایه دارند که چرا خودرو درست و به صورت اساسی تعمیر نمی شود یا عیوبی در آن پیدا می شود که امکان دارد هر 5 سال یکبار در خودرویی یک قطعه خاص خراب شود که باید گفت این قاعده در خصوص خودروهای چینی صدق نمی کند.

به گفته او بیشتر صاحبان خودروهای چینی تمایل دارند بعد از اتمام مدت گارانتی خودروی خود را تعویض کنند که البته فروش رفتن این خودروها خود حدیث مفصلی دارد.

رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران در پایان می گوید: نبود قطعات یدکی اصل یکی از مشکلات اساسی تعمیر خودرو‌های چینی است چرا که عمده قطعات وارد شده به کشور جنس اصلی آن کارخانه نبوده و از استاندارد لازم برخوردار نیست.

افت قیمت تا کجا؟

نیم نگاهی به آگهی نامه های خرید و فروش خودرو نشان می دهد هر روز تعداد زیادی از خودروهای دست دوم چینی برای فروش عرضه می شود. خودرویی مانند چری A15 به نرخ تنها 17 میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. خودروی MVM315 که در سایت مدیران خودرو به صورت اقساطی 47 میلیون و 200 هزار تومان نرخ خورده با 3 سال کارکرد به قیمت 25 میلیون تومان عرضه شده است. یعنی به ازای هر سال کارکرد بیش از 7 میلیون تومان افت قیمت پیدا کرده است.

حتی خودرویی مانند MVM X33New که در سایت مدیران خودرو بیش از 76 میلیون تومان نرخ گذاری شده توسط مالکی که 4 سال سوار آن شده به نرخ 41 میلیون تومان برای فروش، عرضه شده است. به بیان دیگر سالانه نزدیک به 9 میلیون تومان، هزینه استهلاک (ریخت قیمت) خودروهای مدیران خودرو در این کلاس کاری است.

اینجاست که باید با نگاه انتقادی نسبت به سیاستگذاری عرصه خودرو نگریست و از وزارت صنعت، معدن و تجارت پرسید اگر قرار است قراردادهای محرمانه با خودروسازانی مانند پژو و سیتروئن منعقد شود، تکلیف قراردادهای آشکار با واردکنندگان خودروی بی کیفیت مانند مدیران خودرو را چه کسی تعیین می کند؟ محدودیت قانونی یا تحریم مردمی؟

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز