منصور معظمی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع می گوید در تفاهم نامه جدید خودروسازان ایرانی با شرکت رنو، این شرکت فرانسوی مالک 60 درصد کارخانه مشترک شده است.

به گزارش خبرنگار مرور نیوز، معظمی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت درباره قراردادهای خارجی جدید بین خودروسازان کشور و خارجی ها گفت: با یک خودروساز آلمانی هم قراردادها در حال انجام است ولی چون قطعی نشده، نمی توانیم اسم آنها را بگوییم. خودروسازان کره ای نیامده اند. با آنها مذاکره کردیم و نیامدند. آنها علاقمند به سرمایه گذاری نیستند چون واردات خوبی دارند و نمی خواهند در ایران خودرو تولید کنند.

او در ادامه گفت: در منطقه آسیا غیر از چینی ها خودروساز خاصی نمی بینید. آنها 24 میلیون خودرو تولید می کنند ولی صادرات اندکی دارند و حرفی برای گفتن ندارند. ما با شرکت پژوی فرانسه تجربیاتی داشتیم. گروه پژو-سیتروئن با ایران خودرو و سایپا تفاهم نامه بستند.

معظمی با اشاره به اینکه دولت وارد انعقاد قرارداد با خودروسازان خارجی نشده، گفت: اساسنامه سازمان گسترش وجود دارد که در مواد 2 و 7 این اساسنامه وظایف روشنی برای این سازمان تعیین شده. این سازمان نمی خواهد خودروساز شود، چون یک سازمان دولتی است. سایپا و ایران خودرو توسط سازمان گسترش ایجاد شده. سازمان گسترش با رنو توافق کرده تا از توانمندی های برندهای معروف استفاده کند تا خودرویی تولید شود که مورد رضایت مردم باشد. در صنایع کشتی سازی، بافندگی، هلیکوپتر و لوکوموتیو سهام داریم.

 

سهام سازمان گسترش، به بخش خصوصی واگذار می شود

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع در ادامه گفت: سال گذشته که رکود بوده 600 میلیارد تومان سهام سازمان واگذار شده. امسال هم 1300 میلیارد تومان از سهام سازمان توسط خصوصی سازی واگذار شده. هفته گذشته سهام صنایع نساجی مازندران را واگذار کردیم. اصلا این در راستای حمایت از بخش خصوصی است.

 

فرانسوی ها بی تعهدند

محمدشجاعی فر، رئیس دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت در این نشست خبری گفت: ما تجربه بدی با سیتروئن و پژو داشتیم که وسط تحریمها ما را ول کردند و رفتند. از فرانسه سه شرکت پژو، سیتروئن و رنو با خودروسازان و سازمان گسترش صنایع قرارداد بستند و فقط دنبال بالابردن فروش خود هستند. اینها تا مشکلی پیش می آید ول می کنند می روند. چرا آلمان، کره و ژاپن وارد نمی شوند؟ چون برای تعهدات خود ارزش قائلند.

او در ادامه سخنانش گفت: قیمتهایی که هر خودروسازان آوردند بین 60 تا 90 میلیون است. این خودروها قرار است جای کدام خودروی ارزان را بگیرد؟

معظمی در پاسخ گفت: شرط ورود این خودروسازان به داخل استفاده از تکنولوژی ساخت آنها در کشور است. فرانسوی ها خیلی زود زیر تعهداتشان می زنند. رابطه بین دو بنگاه بر اساس قرارداد است. در قرارداد با سیتروئن یک بحث پنالتی گذاشتیم. ضمن اینکه سیتروئن در دوران تحریم از کشور نرفت و یک شرکت با سایپا درست کرد.

 

همه خودروسازان خارجی در تحریم، کشور را ترک کردند

عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن در این بخش از گفتگو وارد شد و توضیح داد: سه شنبه 27 مهرماه ریز این قراردادها را با حضور وزیر صنعت دنبال می کنیم. امروز بیشترین بازار واردات خودروی ما از کره است. کره کشور را ترک کرد، آلمانیها و ژاپنی ها هم کشور را در تحریمها کشور را ترک کردند.

شجاعی فرد استاد دانشگاه در ادامه این گفتگوی خبری گفت: الان در قراردادهای  اخیر 60 درصد کارخانه متعلق به رنو است و 40 درصد مال ما. این قرارداد باید از حالت محرمانه بیرون بیاید تا محققان بیایند و نظر بدهند. اگر محرمانه نیست، یک نسخه را برای ما هم بفرستند. ما هرگز نتوانستیم به یک قرارداد یا تفاهمنامه دست پیدا کنیم.

معظمی در پاسخ به او توضیح داد: ظرفیت تولید خودرو 2 میلیون و 600 هزار خودرو در کشور است. این قرارداد تنها برای ساخت 300 هزار خودروست. ایدرو طلب زیادی از سایپا دارد و به همین خاطر 60 درصد از قرارداد را دارد. اصلا اینطور نیست 4 تا کاغذ بیاورد. الان "بنرو" تا سال 2018 به تولید 350 هزار خودرو می رسد. باید سرمایه گذاری کند تا 27هزار و 500 خودروی تولیدی وانت کنونی به 350 هزار دستگاه برسد.

شجاعی فرد هم گفت: اگر رنو پول بیاورد و نقشه و ضمایم و نیرو را به عنوان سرمایه تلقی نکند، ما دست مدیران را می بوسیم. نه این که مانند قرارداد قبلی بگویند شما پول بیاورید.

 

رنو و 800 میلیون دلار سرمایه گذاری در ایران

معظمی درباره جزئیات توافق نامه با رنو گفت: در سال اول بین 350 تا 400 میلیون دلار و در نهایت 800 میلیون دلار رنو به ایران می آورد. والا بالله رنو داستر و رنو سیمبل هنوز نیامده است. قرار است این خودرو را بیاورد. نکته دیگر اینجاست صادرات با مسئولیت رنو در بازار هدف است. رنو موظف است R&D را به ایران بیاورد و ما بناست تولید موتور و گیربکس که سالهاست دارد واردات می شود را خودمان انجام دهیم. در توافقنامه دیده شده تولید موتور، شاسی و گیربکس اتوماتیک توسط جوینت ونچر و ایدرو در ایران ساخته شود.

او در ادامه گفت: قراردادها باید منجر به افزایش کیفیت قطعه سازان شود. قیمت خودروی رنو "نیو داستر" هنوز تعیین نشده. خودروی "کوئید" هم متفاوت است. اخیرا ایران برای هند به یک قیمت می سازد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز