حجتی با اشاره به اینکه طی سی و چند سال اخیر گوشت دام سنگین ما فقط از نژاد گاو هلشتاین تأمین می‌شد گفت: با پیگیری‌ها و بررسی‌های کارشناسان خبره موفق شدیم، این نژاد سیمنتال را وارد کشور کنیم.

به گزارش مرور نیوز ؛محمود حجتی  در بازدید از نخستین مجتمع دامپروری و تولید نهاده‌های ژنتیکی گاو سمینتال در کشور اظهار کرد: در کشور ما برای اولین بار گاو نژاد سمینتال وارد شده است و تا قبل از این برای گوشت به نژاد هولشتاین متکی بوده‌ایم.

وی افزود: با پیگیریهای انجام شده این نژاد انتخاب شد که نسبت به هولشتاین پروتئین بالاتر و هزینه نگهداری و خوراک کمتری دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یک گوساله سمینتال یک ساله 600 کیلویی وزن آماده بهره‌برداری می‌شود اما نژاد هولشتاین برای رسیدن به این وزن 18 ماه زمان نیاز دارد و علاوه بر آن خوراک بیشتری نیز مصرف می‌کند.

حجتی تصریح کرد: با توجه به استقبالی که از این نژاد به عمل آمده است امیدواریم که در کل کشور توسعه یابد و برای صنعت دامپروری مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با استفاده از این نژاد تعادل عرضه شیر و گوشت در کشور ایجاد شود و کسری که بابت عرضه گوشت قرمز در کشور داریم با توسعه تولید این نژاد برطرف شود.

حجتی در ادامه صحبتهای خود در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت بهره‌وری دربخش کشاورزی یادآور شد که بهره‌وری در این بخش تنها ایجاد سیستمهای نوین آبیاری نیست بلکه ما باید در بخش نشاء‌کاری و توسعه کشت گلخانه‌ای پیشرفت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: استفاده از نشاء در بخش زراعت باعث می‌شود تا 30 درصد از لحاظ مصرف آب کاهش داشته باشیم و زمان کشت نیز 20 تا 30 درصد در مقایسه با وضعیت قبل خود کاهش یابد.

وی گفت: توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی بسیار مورد اهمیت است به همین منظور بر اساس تعاملات صورت گرفته در دولت سرمایه بانک کشاورزی افزایش یافت و اکنون این بانک بدون محدودیت در بخش مکانیزاسیون تسهیلات پرداخت می‌کند.

حجتی در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص طرح وزارت نیرو برای کاهش آب پروانه چاههای کشاورزی به منظور تعادل‌بخشی گفت: طبق برآورد چاههای غیرمجاز در کشور بیشتر از 10 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌کند که این میزان برداشت معادل کسری آب کشور است در صورتی که بتوانیم چاههای غیرمجاز ببندیم و همچنین در مناطقی که نیاز به آبخیزداری دارند عملیات لازم انجام شود به نظر می‌رسد که مشکلی برای تعادل‌بخشی نداشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت نیرو در دو سال گذشته عزم جدی برای بستن چاههای غیرمجاز داشته است که از آنها تشکر می‌کنیم.

وی اظهار کرد: در برخی سفره‌ها ممکن است با بستن چاههای غیرمجاز مسائل رفع نشود که در این صورت می‌توانیم از آبخیزداری استفاده کنیم.

حجتی گفت: در صورتی که تصمیم به کاهش پروانه چاههای کشاورزی کشور وجود دارد این کار باید با حضور امامان جمعه، فرمانداران،‌ ریش‌سفیدان و حتما با حضور خود بهره‌برداران صورت گیرد و صلاح و مصلحت در دشت و توسط افراد محلی تصمیم‌گیری شود.

یک هزار رأس گاو نژاد سیمنتال به صورت تلیسه (گاو ماده باردار) از کشور اتریش به قیمت هر رأس گاو 2800 یورو خریداری و از حدود یک سال پیش وارد کشور شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز