آمارهای اداره گمرک کره جنوبی نشان داد، واردات نفت این کشور از ایران در ماه سپتامبر، نسبت به مدت مشابه سال گذشته با جهشی ۸۵.۸ درصدی مواجه بوده است.

به گزارش مرورنیوز به نقل از رویترز، آمارهای اداره گمرک کره جنوبی نشان داد، واردات نفت این کشور از ایران در ماه سپتامبر، نسبت به مدت مشابه سال گذشته با جهشی 85.8 درصدی مواجه بوده است. خرید نفت کره جنوبی از ایران در 9 ماهه نخست امسال نیز 114.1 درصد رشد داشته است.
سئول در ماه گذشته میلادی، 1.5 میلیون تن، معادل 363 هزار و 267 بشکه نفت از ایران خریداری کرده که تقریبا دو برابر 800 هزار  111 تنی است که این کشور یک سال قبل از تهران خریداری کرده بود.
با لغو تحریم های غرب علیه ایران در اوایل امسال، ایران بارها گفته که قصد دارد تولید خود را افزایش دهد و سهم از دست رفته اش از بازار نفت را باز پس بگیرد.
دو منبع اگاه پیشتر گفته بودند، میزان کل فروش نفت خام و میعانات ایران در ماه سپتامبر احتمالا به رقم پیش از تحریم ها یعنی حدود 2.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.
این دو منبع گفتند، ایران قرار است در ماه های اکتبر و دسامبر، 2 میلیون بشکه دیگر میعانات، یعنی حدود 66 هزار بشکه در روز از پارس جنوبی به شرکت هیوندای چمیکال در دائسون کره جنوبی صادر کند.
کره جنوبی، پنجمین وارد کننده بزرگ نفت جهان در 9 ماهه نخست امسال، 9.81 میلیون تن، معادل 263 هزار و 506 بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرد، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل 4.58 میلیون تن بود.
آمارهای واردات نفت کره جنوبی معمولا شامل میعانات نیز می شود، اما مشخص نیست که چه میزان آن میعانات و چه میزان نفت خام است.
در کل، کره جنوبی در ماه گذشته میلادی 12.3 میلیون تن، معادل 3.01 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرده است. این رمق 18 درصد نسبت به سپتامبر سال گذشته افزایش نشان می دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز