رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در دیدار همتای پاکستانی اش با وی، ضمن تاکید بر ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری بین تهران و اسلام آباد گفت: میزان تبادلات کالایی بین کشورهای عضو اکو پایین تر از ظرفیت های موجود است.

به گزارش مرورنیوز از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «مسعود کرباسیان» امروز (دوشنبه) در دیدار «نصیر مسرور احمد» با او، برگزاری نشست رئیسان گمرک کشورهای عضو اکو در تهران را برای روز چهارشنبه هفته جاری (28 مهر) خاطرنشان کرد و گفت: عملیاتی و اجرایی شدن ظرفیت ها و قابلیت های بالقوه اعضای اکو می تواند به افزایش چشمگیر مبادلات تجاری و همکاری های گمرکی بیانجامد.
وی یادآور شد: حجم فعلی مبادلات بازرگانی بین کشورهای عضو اکو نسبت به ظرفیت های واقعی تفاوت زیادی دارد.
حجم مبادلات تجاری کشورهای عضو اکو در سال گذشته میلادی 845 میلیارد و 247 میلیون دلار بود و ایران توانست در رتبه دوم تجارت خارجی با کشورهای عضو این سازمان اقتصادی منطقه ای قرار گیرد.
صادرات کشورهای عضو اکو در سال گذشته میلادی، 411 میلیارد و 728 میلیون دلار و میزان واردات آنها 433 میلیارد و 519 میلیون دلار برآورد شده است.
کرباسیان افزود: اهتمام مسوولان و رئیسان گمرک کشورهای عضو اکو به توسعه همکاری ها و رفع موانع گمرکی بویژه موانع مرزی در کنار تجهیز گمرکات به فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی (نظیر آنچه که در سه سال گذشته در گمرک ایران و برخی از گمرکات منطقه اکو صورت گرفته)، قدرت و توانایی سازمان اکو را برای حضور در رقابت های جهانی در عرصه اقتصاد افزایش و در نهایت به رشد اقتصادی خواهد انجامید.
رئیس کل گمرک ایران ابراز امیدواری کرد: مباحث و موضوع های نشست رئیسان گمرک عضو اکو در تهران بتواند زمینه مناسبی را برای اجرای مصوبه ها و توافق های پیشین این سازمان فراهم کند.
بر پایه این گزارش، رئیس کل گمرک پاکستان نیز در این دیدار خواستار افزایش همکاری های گمرکی و مناسبات تجاری دو کشور شد.
رئیس کل گمرک پاکستان و هیات همراه برای شرکت در هفتمین نشست رئیسان گمرک کشورهای عضو اکو که از 26 تا 28 مهردر ایران برگزار می شود، وارد تهران شده است.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر فروردین به اسلام آباد، سقف 5 میلیارد دلار را برای افزایش حجم تجارت میان ایران و پاکستان مورد تاکید قرار داد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز