شرکت ژاپنی اینپکس، اعلام کرد زمانی‌که مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان در ایران منتشر شود، آن را بررسی خواهد کرد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پلاتز ، سخنگوی شرکت اینپکس، بزرگ‌ترین شرکت بالادستی ژاپن اعلام کرد زمانی‌که مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان در ایران منتشر شود، این شرکت آن را بررسی خواهد کرد.

یک سخنگوی این شرکت گفت: «اینپکس در حال جمع‌آوری اطلاعات و بروزرسانی‌های لازم است. این شرکت به محض اینکه مناقصه منتشر شود و شرایط مربوط به آن و قرارداد نفت مشخص شود، پاسخ به آن را بررسی خواهد کرد.»

علی کاردور، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز یک شنبه گفت ایران مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان را تا دوم ژوئن منتشر خواهد کرد و 29 شرکت بین‌المللی نفتی در این مناقصه دعوت شده‌اند.

این مناقصه هم بخش شمالی و هم بخش جنوبی این میدان را در برمی‌گیرد.

شرکت اینپکس از سال 2004 در میدان آزادگان جنوبی با 75 درصد سهام توسعه آن حضور داشت. این شرکت در سال2006 تحت فشار تحریم های آمریکا علیه ایران میزان سهم خود را 10درصد کاهش داد و این مالکیت را به نفتیران اینترترد، شعبه شرکت ملی نفت ایران، واگذار کرد.

این شرکت در سال 2010، به دنبال تصمیم دولت ژاپن برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران، کاملا این میدان را ترک کرد.

اما این شرکت ژاپنی یکی از 5 شرکتی است که در ژوئن گذشته با شرکت ملی نفت ایران توافقی برای انجام مطالعات روی میدان آزادگان جنوبی امضا کرده است.

میدان آزادگان در سال 1999 در استان خوزستان در نزدیکی مرز عراق کشف شد. ذخایر نفتی این میدان بین 33 میلیارد تا 42 میلیارد برآورد شده که این میدان را بزرگ‌ترین میدان فراساحلی ایران کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز