ذوب آهن اصفهان با ثبت رکورد زیان انباشته بیش از 1660 میلیارد تومان، رکورد بدهکارترین کارخانه فولادسازی کشور را شکست. این رکورد، پیش از این با 1513 میلیارد تومان ضرر انباشته در اختیار خودش بود.

به گزارش سرویس اقتصادی مرورنیوز، ذوب آهن اصفهان در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و با داشتن بیش از 1660 میلیارد تومان ضرر و زیان انباشته به نظر می رسد دیگر توان بلند شدن از جای خود را ندارد. این شرکت با داشتن 780 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده، اکنون مشمول قطعی ماده 141 اصلاحی قانون تجارت شده و باید ورشکسته شناخته شود. هر چند ممکن است با افزایش سرمایه 3هزار میلیاردی که پیشنهاد داده موقتا از دام ورشکستگی حقوقی نجات پیدا کند؛ ولی با این روند، انباشت ضرر و زیان، بعید به نظر نمی رسد که زیان انباشته این شرکت تا پایان سال به 2000 میلیارد تومان برسد. به بیان دیگر، هر قطعه فولادی که در این کارخانه تولید می شود، نه تنها صرفه اقتصادی ندارد بلکه باعث ویرانی و نابودی محیط زیست، آلودگی هوا، خشک شدن رودخانه زیبای زاینده رود و افزایش مشکلات اقتصادی کشور خواهد شد.

فولادسازی که ورشکست...

طبق آخرین گزارش مالی این شرکت که در 29 مهرماه گذشته تهیه شده، ذوب آهن اصفهان در پایان 6ماهه ابتدای امسال به بدهی 666 میلیارد و 609 میلیون و 730 هزار تومان دست یافته که در نوع خود کم نظیر است. نکته تاسف بار اینجاست که عملکرد مدیران عالی این شرکت به خصوص احمد صادقی، مدیر چند شغله ذوب آهن نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به 400 میلیارد تومان به ضرر و زیان این شرکت افزوده شده به طوری که در پایان تابستان، ذوب آهن اصفهان با داشتن 1660 میلیارد و 634 میلیون و 200 هزار تومان بدهی انباشته، در ردیف بدهکارترین شرکتهای فولادسازی کشور درآمده و منطقی است با بستن این کارخانه، جلوی ضرر و زیان بیشتر به اقتصاد ملی گرفته شود.

این بدهی عظیم در حالی ذوب آهن اصفهان را تحت فشار قرار داده که تنها موجودی نقدی که ته کیسه ذوب آهن اصفهان باقی مانده، اندکی بیش از 260 میلیارد تومان است. یعنی حدود 6.5 برابر موجودی نقد این شرکت، بدهی انباشته در ذوب آهن، رخ نمایی می کند.

گزارش عملکردهای این شرکت نشان می دهد موجودی مواد و کالاهای موجود در انبارهای این شرکت در 6 ماهه گذشته 30 درصد کمتر شده، یعنی ذوب آهن در خلال امسال، از کیسه خورده و به زودی با خوردن کفگیر مواد و کالاهای موجود به ته دیگ، روند بدهی ها و ضرر و زیان انباشته این شرکت شدیدتر و تندتر از گذشته خواهد شد.

بر پایه این گزارش جمع دارایی های ذوب آهن در مدت 6 ماهه ابتدای امسال هم 11 درصد افت داشته که نشان می دهد این شرکت با همین روند نزولی، سالی بیش از 20 درصد خود را از دست می دهد و درصورتی که این روند تداوم داشته باشد ظرف 5 تا 10 سال آینده چیزی به نام ذوب آهن وجود نخواهد داشت.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز