مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران اهمیت سرمایه گذاری خارجی در ارتقای جایگاه کشور مان در عرصه بین المللی را خاطرنشان ساخت و از مذاکره با شرکت های حمل و نقل و چند شرکت خارجی به منظور تأسیس شرکت مشترک بار به شرط داشتن واگن و لکوموتیو خبر داد.

به گزارش مرورنیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محسن پورسیدآقایی اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی به دلیل اهمیت ارتقای سطح فعالیت در این بخش، به شکل طبیعی در اولویت قرار دارد و تاکنون دو مورد از سرمایه گذاری های خارجی به ثمر رسیده است.

وی سرمایه گذاری شرکت های اتریشی و سوئیسی درپروژه های غذای ( کیترینگ ) قطارهای مسافربری و بندرخشک آپرین را اعلام کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: پیشتر تلاش های دولت به دلیل تحریم ها برای جذب سرمایه خارجی امکانپذیر نبود، اما پس از برجام فضای سرمایه گذاری خارجی در کشور باز شد و روند سرمایه گذاری در راه آهن آغاز و پروژه هایی به منظور تشویق سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران تعریف شد.

مدیرعامل راه آهن ضمن اعلام آمادگی ایتالیا و آلمان برای سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی ایران، تصریح کرد: مذاکرات با نمایندگان این دو کشور بسیار جدی اما بیشتر برای جذب فاینانس با تعهد بازپرداخت است 

به گفته وی نخستین سرمایه گذاری خارجی در قالب FDI ( سرمایه گذاری مستقیم خارجی ) با کشورهای اروپایی از طریق شرکت سرمایه گذار سوییسی در بندر خشک آپرین صورت گرفت، ضمن اینکه ترغیب کشورهای آسیای میانه برای سرمایه گذاری در ایران در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: براساس برنامه پیشنهادی ششم توسعه، سه بند از طرف دولت در بخش حمل و نقل ریلی ارائه شده و طبیعی است که برنامه ششم به عنوان سند مهم حمل و نقل باید از این سیاست های کلی تبعیت کند.

مدیرعامل شرکت راه آهن خاطرنشان کرد: سه بند محاسبه مالیات بر ارزش افزوده برمبنای نرخ صفر، شمول تسهیلات سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی همانند سرمایه گذاری در مناطق محروم و ایجاد سازمان قطارهای حومه ای از مهم ترین اولویت راه آهن در برنامه ششم توسعه است.

پورسیدآقایی، اقدامات راه آهن برای تسهیل سفر زایران اربعین حسینی از طریق حمل و نقل ریلی اظهارداشت: شرکت راه آهن همانند سال گذشته تمام امکانات خود را برای تسهیل تردد زائران بسیج خواهد کرد.

 سال گذشته با توجه به فرا رسیدن ایام اربعین حسینی، برای رفاه حال و تسهیل تردد زائران ایرانی به عراق یک خط قطار رایگان با ظرفیت 300 نفر در مسیر خرمشهر- شلمچه اختصاص یافت و همچنین برای انتقال زائران ایرانی از خرمشهر به تهران و بالعکس 14 رام قطار از سوم تا 14 آذرماه پیش بینی شده بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز