معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از شکسته شدن تابوی تولید داخلی کاتالیست در کشور خبر داد و خرید و ایجاد بازار را مهمترین کمک به تولیدکنندگان حوزه کاتالیست دانست.

به گزارش مرورنیوز، سورنا ستاری روز شنبه در آیین راه اندازی اولین خط تولید کاتالیست های هم رسوبی کشور در جمع خبرنگاران افزود: بحث کاتالیست یکی از مباحث جدی در کشور است، در زمان تحریم هم یکی از بخش هایی که صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و حتی صنایع فولاد را تهدید می کرد،بخش های مربوط به استفاده از کاتالیست بود که خوشبختانه اکنون با تولید انواع کاتالیست ها در کشور این تابو شکسته شده است.

وی بیان کرد: زمانی پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع نفت و گاز جرات استفاده از کاتالیست های داخلی را نداشتند اما با توجه به سابقه درخشانی که در حوزه ساخت کاتالیست های داخلی در چهار سال گذشته ایجاد شده، صنایع داخلی به این باور رسیده اند که می توانند از کاتالیست های تولید داخل استفاده کنند.

ستاری با اشاره به این که راندمان کاتالیست های تولید داخل بسیار خوب در صنایع جواب داده است، افزود: دامنه داخلی شدن کاتالیست ها در داخل کشور در حال توسعه است، امروز بحث راه اندازی خط تولید کاتالیست های هم رسوبی را در شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو را داشتیم، قطعا در آینده تولید کاتالیست های خودرو نیز اتفاق خواهد افتاد.

وی گفت: هنوز هم دامنه وسیعی از تولید کاتالیست ها در کشور وجود دارد که باید روی آن کار شود، افزایش تولید کاتالیست ها جزء برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص صادرات کاتالیست ها نیز گفت: کشور ما در حوزه پتروشیمی یکی از بازارهای بزرگ دنیا در حوزه استفاده از انواع کاتالیست ها است و در منطقه نیز بزرگترین بازار را در حوزه استفاده از کاتالیست ها را دارد، در زمینه صادرات این محصول باید ابتدا تولید داخل را اشباع کرده و سپس به صادرات آن فکر کرد.

ستاری با اشاره به این که بازارهای داخلی هنوز تحت پوشش کاتالیست های تولید داخل قرار نگرفته است، افزود: در حال حاضر حوزه فولاد 20 درصد و حوزه های پتروشیمی 55 درصد از کاتالیست های داخلی استفاده می کنند و هنوز جا برای کار در بازارهای داخلی زیاد است، این تکنیک باید بسیار توسعه پیدا کند و بازارهای جدید به آن اضافه شود، در دو سال آینده شاهد یک حرکت جدی در این حوزه خواهیم بود.

*** خرید و ایجاد بازار از مهم ترین حمایت های تولید کننده های کاتالیست

ستاری یادآور شد: مهم ترین کمک به تولید کنندگان حوزه کاتالیست خرید و ایجاد بازار است که باید اتفاق بیافتد، قیمت کاتالیست های خارجی در دو سال اخیر شدیدا کاهش پیدا کرده، این کاهش نیز در بازارهای ایران بسیار به چشم می خورد و آن نیز به دلیل بحث دامپینگ قیمت است.

وی گفت: یکی از مسائلی که باید در خریدها به آن توجه کنیم دامپینگ قیمت است، تولید داخلی کاتالیست و رقابتی که در این حوزه ایجاد شده، باعث ایجاد دامپینگ قیمت می باشد.

ستاری گفت: بزرگترین حمایت از این شرکت ها قرار دادن بازار داخلی در اختیار آنها است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز