به نظر می رسد چنین اقدامی از سوی وزارت نفت با برنامه ریزی و هدفمند انجام شده است تا به مرور زمان افراد متخصص از این صنعت خارج شده و این وزارتخانه نیز به بهانه نبود نیرو متخصص اقدام به پذیرش نیرو کار خارجی کند.

به گزارش خبرنگار انرژی مرور نیوز، هدایت الله خادمی با اعلام اینکه چندی است که موضوع کاهش حقوق و پاداش پرسنل صنعت نفت مطرح شده است، گفت: پرسنل وزارت نفت، حرفه ای و متخصص هستند، در صورتی که انگیزه مالی آنها کاهش یابد، بی شک به تدریج از بدنه این صنعت خارج شده؛ یا بازنشسته می شوند، یا جذب شرکت های خارجی شده و از ایران خارج می شوند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می رسد چنین اقدامی از سوی وزارت نفت با برنامه ریزی و هدفمند انجام شده است تا به مرور زمان افراد متخصص از این صنعت خارج شده و این وزارتخانه نیز به بهانه نبود نیرو متخصص اقدام به پذیرش نیرو کار خارجی کند.

او با تاکید بر اینکه در صورت یکسان سازی وضعیت پرسنل نفت با سایر نیرو کار در کشور شاهد انحلال این صنعت هستیم افزود: وزارت نفت می خواهد با اجرای چنین سیاستی نفت را از نیرو متخصص خالی کرده و آنها را به کشورهای خارجی فراری دهد. به این ترتیب نیروهای متخصص نفتی با در نظر گرفتن اینکه قرار است حقوق و در نتیجه پاداش آنها کاهش یابد، اقدام به بازنشستگی پیش از موعد می کنند.

خادمی با اشاره به اینکه اکثر پرسنل وزارت نفت با اجرای چنین طرحی مبنی بر کاهش درآمدها مخالف اند، اظهار داشت: از آنجایی که مهندسین نفت مهارت ویژه ای در انجام امور خود داشته که با گذر زمان تجربه ویژه به دست آورده اند، خروج آنها از این صنعت می تواند آسیب قابل توجهی به این صنعت وارد کند. چرا که در صورت نبود انگیزه کافی تمایلی به انجام کار ندارند.

به گفته این نماینده مجلس دهم به دلیل فراوانی کم بین متخصصین نفتی، ارزش حضور آنها در این صنعت بالا است. حتی بین ما کارکنان دولت با افرادی که درآمد کشور راتامین می کنند تفاوت وجود دارد.

خادمی معتقد است در صورت کاهش حقوق و پاداش کارکنان نفت، انگیزه آنها کاهش یافته در نیتجه میزان تولید کاهش می یابد. به همین دلیل است که تلاش می کنند تا هر چه سریع تر بازنشسته شوند، چرا که در صورتی که اکنون بازنشسته شوند، با حقوق و پاداش بالاتری بازنشسته می شوند.

او تصریح کرد: ارائه این طرح از سوی وزارت نفت یک طرح ضد اقتصادی و ضد تولید است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به پذیرش قراردادهای آی.پی.سی از سوی مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب اشاره کرد و اذعان داشت: بر اساس قراردادهای جدی نفتی موسوم به آی.پی.سی تولید، بهره برداری و توسعه به خارجی ها سپرده می شود. به این ترتیب به زودی کارکنان وزارت نفت به بهانه دریافت دستمزد بالا از این وزارتخانه و صنعت خارج شده و نیرو خارجی جایگزین آن ها می شود. برخی مدیران نفتی نگران جایگاه و میز خود هستند، بنابراین به راحتی به اجرای چنین طرحی تن می دهند.

به گفته خادمی کارکنان نفت در شرایط سختی کار می کنند، اگر قرار بر این باشد که میزان حقوق و پاداش انها را کاهش دهند، چه تفاوتی بین یک نیروی کار متخصص و با تجربه با یک کارمند ثبت احوال وجود دارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز