مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: تاکنون حدود 880 دستگاه کنتور هوشمند در استان مرکزی نصب شده است که از این تعداد 745 دستگاه مربوط به چاه های آب کشاورزی و 135 دستگاه مربوط به دیگر مصارف می باشد.

به گزارش مرور نیوز، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: تاکنون حدود 880 دستگاه کنتور هوشمند در استان مرکزی نصب شده است که از این تعداد 745 دستگاه مربوط به چاه های آب کشاورزی و 135 دستگاه مربوط به دیگر مصارف می باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مهندس «عزت اله آمره ای» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی با انتقاد از مصرف بالای آب در بخش کشاورزی، گفت: بخش قابل توجهی از منابع آب زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می شود که میزان زیادی از این آب به دلیل استفاده از روش های سنتی آبیاری هدر می رود.
وی افزود: در مورد چاه های غیر مجاز یکی از راهکارها انسداد است اما گاهی اوقات در چاه های مجاز نیز شاهد اضافه برداشت هستیم که برای جلوگیری از این امر نصب کنتورهای هوشمند راهکاری عملی به شمار می رود.
وی تصریح کرد: با نصب این کنتورها می توان نظارت دقیقی بر میزان برداشت آب توسط کشاورزان داشت، بنابراین نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های مجاز بخش کشاورزی و حتی سایر بخش ها، راهکاری اساسی برای کنترل و مدیریت مصرف آب به شمار می رود.
آمره ای ادامه داد: از راه های مقابله با بحران کم آبی در بخش کشاورزی انسداد چاه های غیر مجاز، فرهنگسازی، استفاده بهینه با سیستم آبیاری نوین و نظارت بر برداشت از طریق نصب کنتورهای هوشمند می باشد.
وی بیان کرد: اکنون حدود 5006 چاه برقی و 2071 چاه دیزلی دارای مجوز در بخش کشاورزی استان وجود دارد که از این تعداد تنها 745 حلقه چاه به کنتورهای هوشمند مجهز شده اند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: لازم به ذکر است که علاوه بر چاه های موجود در بخش کشاورزی حدود 2909 حلقه چاه در بخش های مختلف همچون صنعت، شرب و خدمات وجود دارند که تلاش برای نصب کنتورهای هوشمند روی این چاهها نیز آغاز شده است و تاکنون 135 حلقه چاه نیز در این بخش به کنتور هوشمند مجهز شده اند.
وی در ادامه به مزیت های نصب این کنتورها اشاره کرده و می افزاید: کنتورهای هوشمند دارای مزیت های بسیار زیادی در بخش های مختلف هستند،به عنوان نمونه این کنتورها آب را به صورت حجمی در اختیار بهره برداران قرار داده اند و از سوی دیگر این اجازه را به مسئولان خواهند داد که با توجه به ظرفیت منطقه و میزان مجوز برداشت،کنتور هوشمند را تنظیم و از برداشت بیش از حد مجاز توسط افراد جلوگیری کنند.
آمره ای بیان می کند:برای تحقق این موضوع نیازمند هماهنگی بیشتر دستگاه های متولی هستیم و امیدواریم سازمان های مختلف وظیفه خود را به نحو مطلوبی در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهند.
وی در پایان گفت:با ارائه تسهیلات بانکی برای خرید کنتورهای هوشمند می توان امیدوار بود که کشاورزان تمایل بیشتری برای تهیه این کنتورها داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز