در حالی که اعضای اوپک پس از یک دوره طولانی تولید نامحدود، خود را برای محدود کردن تولید آماده می کنند، بانک جهانی پیش بینی خود از قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ را از ۵۳ به ۵۵ دلار افزایش داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اینترنتی بانک جهانی، در حالی که اعضای اوپک پس از یک دوره طولانی تولید نامحدود، خود را برای محدود کردن تولید آماده می کنند، بانک جهانی پیش بینی خود از قیمت نفت در سال 2017 را از 53 به 55 دلار افزایش داد.

پیش بینی می شود قیمت های انرژی از جمله نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ سال آینده به طور کلی حدود 25 درصد افزایش یابد که افزایشی بیش از میزان پیش بینی شده در ماه جولای است. این پیش بینی در گزارش چشم انداز بازارهای کالایی بانک جهانی منعکس شده است. در این گزارش قیمت متوسط نفت برای سال 2016 بدون تغییر همچنان 43 دلار پیش بینی شده است.

جان بافس، اقتصاددان ارشد و از نویسندگان گزارش بانک جهانی در این باره گفت: «ما انتظار داریم قیمت های انرژی و به ویژه نفت در سال آینده شاهد رشد قابل توجهی باشد... اما ابهام قابل توجهی در مورد چشم انداز بازار وجود دارد، زیرا ما منتظر نهایی شدن جزئیات اجرای توافق اوپک هستیم که اگر اجرایی شود، بدون شک بر بازارهای نفت تاثیر خواهد گذاشت.»

با توجه به تقویت تقاضا و کاهش عرضه، برای اکثر کالاها در سال 2017 رشدی نسبی پیش بینی شده است.

همچنین انتظار می رود قیمت فلزات و مواد معدنی در سال آینده میلادی 4.1 درصد افزایش یابد که نیم درصد بیشتر از پیش بینی قبلی بانک جهانی است و این به کاهش شکاف عرضه و تقاضا بر می گردد. انتظار می رود به دنبال تعطیلی برخی از معادن روی و کاهش تولید، قیمت این فلز در سال آینده بیش از 20 درصد افزایش یابد. با توجه به احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا، پیش بینی شده که قیمت طلا در سال آینده اندکی کاهش یابد و به 1219 دلار در هر اونس برسد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز