مدیرعامل سمات گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی از ابتدای امسال تعداد ۱۵۲ کد برای سرمایه گذاران خارجی صادر کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۹۲ درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از سمات، محمدرضا محسنی با بیان اینکه در نیمه نخست سال 94 تعداد 79 کد برای سهامداران خارجی صادر شده بود، افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی از ابتدای امسال تا پایان شهریور تعداد 152 کد برای سرمایه گذاران خارجی صادر کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شاهد رشد 92 درصدی در این حوزه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در شهریور امسال نیز تعداد 38 کد سهامدار خارجی جدید در بازار سرمایه صادر شد تا مجموع کد سهامداران خارجی به 712 کد برسد.

مدیرعامل سمات گفت: 21 سهامدار حقیقی از کشورهای نروژ، کویت و افغانستان (هر کدام 10 نفر) ماه گذشته با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را در بازار سرمایه ایران دریافت کردند.

وی اظهار داشت: 17 سرمایه گذار حقوقی خارجی از انگلیس، ترکیه، امارات، ارمنستان، پاکستان، عراق و جزایر کیمن ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی اخذ کردند تا تعداد سرمایه گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد 117 برسد.

این گزارش می افزاید: در حال حاضر سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، ازبکستان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی و افغانستان فعال هستند که در این فهرست نام 34 سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز