ایران در تولید محصولات زیادی مانند خرما، انار، زعفران، انگور، سیب درختی و مرکبات رتبه اول تا دهم را بین ۲۰۰ کشور جهان دارد.براساس گزارش های رسمی، پارسال میزان تولید سیب درختی کشور سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام شد و یکی از کشاورزان نمونه نیز ۱۷۰ تن سیب در هکتار برداشت کرد.

به گزارش مرور نیوز، ایران در تولید محصولات زیادی مانند خرما، انار، زعفران، انگور، سیب درختی و مرکبات رتبه اول تا دهم را بین ۲۰۰ کشور جهان دارد.

بر اساس گزارش های رسمی، پارسال میزان تولید سیب درختی کشور سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام شد و یکی از کشاورزان نمونه نیز ۱۷۰ تن سیب در هکتار برداشت کرد.

باغداران آذربایجان غربی (از قطب های اصلی تولید سیب کشور) در نامه ای وزیر جهاد کشاورزی، اتخاذ سیاست های مناسب و اعمال مدیریت اقتصادی و بازرگانی را اثرگذارتر از مسائل فنی و پیچیده مربوط به تولید و توسعه کشاورزی دانستند.

این باغداران در نامه خود واگذاری وظایف بخش بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی را حمایت از تولیدات داخلی دانستند و اعلام کردند: سیاست «بازار در ازای بازار» خشنودی تولیدکنندگان سیب را به دنبال داشته است.

پارسال وزارت کشاورزی طرح واردات موز در ازای صادرات سیب را بررسی کرد و این برنامه امسال شکل اجرایی به خود گرفت.

چندی پیش اعلام شد سالیانه بیش از ۸۰۰ هزار تن سیب درختی از کشور راهی بازارهای هدف می شد اما این امر پارسال برخلاف انتظارها تحقق نیافت.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، طرح واردات موز در ازای صادرات سیب برای جلوگیری از انباشت محصول نزد باغداران اجرا شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز